Survey of leasing industry and its application to Turkey
  1. Tez No: 13957
  2. Yazar: HAKKI ERBUĞ
  3. Danışmanlar: DR. ARMAN KIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZET Leasing Endüstrisinin incelenmesi ve Türkiye'ye Uygulanması Erbuğ, Hakkı İşletme Yüksek Lisans Ekim, 1988 Leasing bir malın kullanımını kiracıya verirken, malın mülkiyetini kiralayanda bırakan bir finansman çeşididir. Leasing 2. Dünya Savaşından sonra kendisini önemli bir finansman yolu olarak kabul ettirmiştir. Leasingin popüleritesine yol açan belli avantajları vardır. Bazı durumlarda bu finansman yöntemi banka kredilerinden ucuzdur. Bunun doğru olmadığı durumlarda ise parasal olmayan avantajları ek maliyeti karşılayacak kadar büyük olabilir. Bu avantajların önemlileri arasında yüzde yüz finansman, kiralama anlaşmalarının yapılmasındaki esneklik, banka kredilerine göre daha az karşılık gerekmesi, küçük firmalar tarafından da kullanılabilmesi ve fazla işletme sermayesi gerektirmemesi sayılabilir. Bu tip kiraların mali değerlendirmeleri üzerinde tartışmalar sürmektedir. Bu tip değerlendirmelerde net bugünkü değer yönteminin kullanılmasında genel olarak görüş birliği olmakla beraber, kullanılacak İndirgeme oranının tayini literatürde en çok tartışılan konulardan biridir. Leasingin birçok çeşidi olmakla birlikte, bunların en önemlileri finansal kiralama ve işlemsel kiralamadır. Bir finansal kiralamaanlaşmasında kiralayan yatırımını ve karını bir tek kira anlaşması süresinde karşılar, işlemsel kiralamada ise bir mal birçok kiracıya kiralanır ve anlaşma süreleri malın ekonomik ömrüne göre çok kısadır. Böyle kiralarda tamir ve bakım masrafları genellikle kiralayan tarafından karşılanır. Leasing Türkiye'de yeni bir yöntemdir. 1985 yılında ülkedeki leasing aktivitelerini düzenlemek üzere bir finansal kiralama kanunu çıkartılmıştır. Leasinge özgü muhasebe kuralları olmamakla birlikte, kanuni problemlerin çoğu bu kanun ile çözülmüştür. Leasingin Türkiye'deki en önemli problemleri iyi tanınmaması ve banka kredilerine göre dezavantajlı durumda olmasıdır. vi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT * Survey of Leasing Industry and its Application to Turkey Erbuğ, Hakkı Master of Business Administration October, 1988 Leasing Is a form of financing which provides an investor, the lessee, the use of an asset, whereas the ownership of the same asset rests with the financing institution, the lessor. It has established itself as a major financing tool since World War II. It has certain advantages which lead to its popularity. In some cases it Is cheaper than equivalent bank loans, and in many cases where this is not true its non-financial advantages outweigh the extra cost. Important ones of such advantages are 100 percent financing, flexibility in structuring lease agreements, less collateral requirement as »compared to bank loans, its availability to smaller firms, and conservation of working capital. There is much controversy over the financial evaluation of leases. Although there is consensus in using the net present value analysis for such evaluations, the choice of the discount rate to be used in these analyses is one of the most debated topics In the literature. Although there are many types of" leasing, most important types are financial leasing and operating leasing. In a financial lease the lessor recovers his investment in the asset, as well a reasonable profit, during the term of a single lease agreement. In operating leasing an illasset is leased to many lessees, and the lease terms are very short compared to the economic life of the asset. In such leases repair and maintenance of the asset is usually carried out by the lessor. Leasing is relatively new in Turkey. A financial leasing law has been issued In 1985 to regulate leasing activities in the country. Although there are no accounting rules pertinent to leasing in Turkey, most legal issues have been resolved with the introduction of this law. Most important problems of leasing in Turkey are that it is not we|l known, and that some laws make it less competitive compared to the banks.