Efficient investment outlets and the applicability of the capital asset pricing model to the Turkish capital market
- Tez No: 13956
- Danışmanlar: PROF.DR. ERGUN YENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1988
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
IV ÖZET Bu çalışmanın amacı gerçekleştirilebilir yatırımların faydasını artırmak için bireysel yatırım seçenekleri ve bazı ampirik portföyleri araştırmaktır. Çalışma aynı zamanda Sharpe ve Lintner tarafından geliştirilen modelden yararlanarak CAPM modelinin Türk Sermaye Piyasası 'na uygulanabilirliğini ve geçerliliğini test etmektir, ilgili yatırıra alternatifleri finansal varlıklar olup, bunlar vadeli mevduat, devlet tahvili, özel sektör tahvili, hisse senedi, altın ve dövizdir (DM ve' US $). Bireysel ve portföy yatırım fırsatlarının nominal ve enflas yona göre ayarlanmış performanslarını tespit etmek gayesiyle belirli istatiki teknikler uygulanmıştır. Buna uygun olarak bütün varlıkların standard sapmaları, varyasyon katsayıları ve hisse senetlerinin sistematik risk ölçütü olarak kullanılan beta katsayıları hesaplanmaktadır. Çalışmanın bulgularını şöyle özetleyebiliriz: i. Hisse senetleri (29 hisse senedi; içinde ikisi hariç), al tın ve döviz (DM ve $) enflasyona karşı yeterli koruma sağlamaktadır. ii. Altının reel getiri performansı oldukça kötü olmasına rağmen nominal performansı bir hayli iyi gözükmektedir. iii. Uygulanan istatiki tekniklerde enflasyona göre düzeltilmiş veriler kullanıldığında yatırım kararları değişebilir. iv. Altın tek başına verimsiz yatırım seçeneği olmasına rağmen risk dağıtmada etkili olarak kullanılabilir.v.Vadeli mevduat, devlet tahvili ve özel sektör tahvilleri 1981 yılından sonra l983 yılı hariç yeterli koruma sağlamaktadırlar. vi. Hisse senetleri ve portföyünün getirileri oldukça değişkendir. vii.Sistematik risk ile getiri arasında pozitif ilişki mevcuttur. viii. Hisse senetleri ya çok yüksek ya da çok düşük fiyatlanmıstır. Türk sermaye' piyasası daha ziyade doğru ve zamanlı bilginin bulunmamasından dolayı göreceli olarak verimsizdir. CAPM modeli Türk sermaye piyasasına uygulanamaz.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The objective of the study is to search for efficient individual investment outlets and some empirical portfolios to increase the utility of attainable investments. The study also aims to test the validity and applicability of the CAPM to the Turkish Capital Market using the model developed by Sharpe and Lintner. The corresponding ivestment outlets consist of financial assets which are time deposits, government bonds, corporate bonds, stocks» gold, and current ies -,DM and US' *. The study covers the seven- year period from 1980 toi984. Some statistical techniques are applied to have clear- cut distinguishing patterns of ' both the nominal and i nfl at i on- adjusted performances of individual and portfolio investment opportunities. Accordingly 5 standard deviations, coefficient of variations of all assets and betas- systemat i c risk measure- of stocks are calculated. The findings of the study can be summarized as follows s i «Stocks (except two among twenty nine stocks), gold and currencies provided adequate protection against in! at ion. ii"The nominal return performance of gold seem to be highly affective while its real performance is quite worse. iii.The investment decisions may change when decision techniques are applied to inflation adjusted terms..iv.Gold can be used as an effective diversifying investmentoutlet, while it is inefficient as a single investment choice. v.Time deposits, government bonds and private sector bonds provide sufficient shelter against inflation after 1981, except 1983. vi.The returns of stocks and the market portfolio of stocks &r& highly volatile» vii »There is a positive correlation between systematic risk and return. yiii.The stocks are seriously under- or over- pr i ced. The Turkish Capital Market is relatively inefficient, mostly due to the lack of accurate and t i mel y.information. The CAPM cannot be applied to the Turkish Capital Market.