Coğrafi bilgi sistemleri için veri toplama projesi yönetimi
Management of data collection project for geographic information system
- Tez No: 139643
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH PEKTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
ÖZET Haritacılık mesleği ile birlikte birçok sektörün ayrılmaz parçası haline gelen Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS), sistemlerin daha hızlı, güvenilir ve ucuz bir şekilde çalışmasına yardımcı olmaktadır. Elbette aynı şartların CBS için de oluşması gereklidir. Yani etkinlik ve maliyet dengesinin optimum düzeyde tutulması gerekir. CBS'nin bel kemiği olan veri tabanının oluşturulması en çok uğraşılan ve maliyeti yüksek olan kısımdır. Çünkü veri tabanını oluşturulması aşamalarından olan sayısal coğrafi verilerin toplanması, CBS oluşturulması basamaklarının %75 lik bir kısmını teşkil etmektedir. Elbette sayısal verilerin toplanmasında kullanılan yöntemlerin çok çeşitli olması, planlamacıların yöntem seçmesinde avantaj sağlamaktadır. Bu noktada, seçilecek yöntemin en hızlı, en doğru ve en ucuz yöntem olmasına gayret gösterilmelidir. Yalnız, kullanılan yazılım, donanım ve standartların gerek kurum, gerek ulusal, gerekse uluslararası düzeyde farklı olabilmesi seçimin zorlaşmasına sebep olmaktadır. Bu çalışmada bir Coğrafi Bilgi Sisteminin unsurları ve oluşturulma aşamaları ele alınırken veri toplama yöntemlerinden biri olarak görülebilen hazır toplanmış verilerden faydalanmayı sağlayan bir veri toplama projesinin takip kontrolünün nasıl sağlanabileceği anlatılmıştır. Bu tür bir projede grafik veya grafik olmayan verilerin toplanmasında gerek veri standartlarının yetersiz olması gerekse yerel bölgelerde toplanacak verilerin merkeze iletilmesinde gerekli teknolojik imkanların kısıtlı olduğu düşünülerek veri toplama esnasında, personellerin kullanılması yani insan gücünden faydalanılması esas alınmıştır. Bu veri toplama personelleri bizzat kamu ve özel kurum ve kuruluşlardaki toplanmış verileri, belirlenen standartlar çerçevesinde biraraya getirip verileri kontrol ettikten sonra, bu verileri çeşitli vasıtalarla veya şahsen merkeze iletmekle görevlendirilmişlerdir. Projenin çabuk sona ermesini sağlamak, yanlış veya eksik veri gelmesini ve veri tekrarını engellemek, personelin uyumlu çalışmasını sağlamak için bir kontrol ve koordinasyon sistemi geliştirilmiştir. Sistemin takibini kolaylaştırmak için bir CBS yazılımı ve veri tabanı yazılımından yararlanılmıştır. Anahtar kelimeler : Coğrafi bilgi sistemi, veri tabanı, veri toplama personelleri, kamu ve özel kurum ve kuruluşları, en hızlı, en doğru ve en ucuz yöntem. ıx
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Geographic Information Systems, that came to ^inseparable part of many sectors with mapping profession, assist many kinds of systems to work more rapidly, reliable and cheaper. But of course all this situations must occur also for GIS. It means that balance of activity and cost must at an optimum level. Databases that are the fundamental part of GIS are the most struggling and costed parts. Because collection of digital geographic data which is one of the stages of constituting database systems forms 75 percents of constituting GIS. Of course, having variety of methods of collecting of digital geographic data gives the planners the advantage of choosing which method to be used. At this point, the method which will be choosen should be the most rapid, accurate and cheap method if it is possible. However, in instutional, national or international level the difference of software, hardware and standards used in this phase makes the choice harder. In this work, while considering the constitution phases and components of GIS management of a data collection project using assistant software, which can be thought to be a method or combination of methods to use pre-collected data, is explained. In such a project, while in the phase of collecting graphic or non- graphic data, data collection personnels are thought to be used due to the shortage of data standardizations and tecno logical opportunities in transfering data to the main office. In other words, the project is partly based on manpower. These personnels are charged to control some standardization rules and gather data which are collected before in public or private institutions and organizations on their own. To finish the project as soon as possible, avoid wrong, missing or repeated data and provide the personnel to work harmonically a control and coordination system is formed. Also a GIS and database softwares are used to simplify of following the system. Keywords : Geographic Information Systems, database, data collection personnels, public or private institutions and organizations, most rapid, accurate and cheap method.