Ulaştırma altyapı bilgi sistemleri: Sarıyer ilçesi için ulaştırma alt yapı bilgi sisteminin oluşturulması
Transportation infrastructure managament systems: The development of transtation infrastructure management systems for Sarıyer municipality
- Tez No: 152357
- Danışmanlar: DR. MURAT ERGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmanın ana amacı Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) kullanılarak Kent Bilgi Sistemi'nin önemli bir parçası olan Kentsel Ulaştırma Altyapı Bilgi Sistemi'nin önemini ve yararlarım göstermektir. Bu amaca uygun olarak, Sarıyer Ulaştırma Altyapı Bilgi Sistemi oluşturulmaya çalışılmıştır. Çalışmanın ilk kısmında, teknolojideki gelişmelere rağmen kentlerin yönetiminin güçleştiği belirtilmiştir. Yerel yönetimler için klasik yöntemler artık yeterli olmadığından Kent Bilgi Sistemi'nin yararlan ve gerekliliği açıldanmıştır. Kent Bilgi Sistemleri 'nin doğru ve güncel bilgiyi topladığı, veri tabam ve analiz olanaklarım kullandığı anlatılmıştır. Çalışmanın ikinci bölümü, bilgi sistemleri hakkındaki açıklamalarla ilgilidir. Bilgi yüzyıllarca insanlık için önemli olmuştur. Bunun sonucu olarak, sanayi toplumu bilgi toplumuna dönüşmüştür. Üçüncü bölümde Coğrafi Bilgi Sistemi hakkındaki tanımlar ve kavramların detayları verilmiştir. Bunlar, coğrafya, bilgi, sistem, coğrafi bilgi, bilgi sistemi, coğrafi bilgi sistemi, kent bilgi sistemidir. Ayrıca, kent bilgi sistemi ve coğrafi bilgi sisteminin tarihsel gelişimi, CBS'nin bileşenleri, CBS'nin gelişme eğilimleri açıklanarak tammlamalar desteklenmiştir. Türkiye'deki Coğrafi Bilgi Sistemi destekli Kentsel Altyapı Bilgi Sistemleri örnekleri dördüncü bölümde sunulmuştur. Bu alanda yapılan çalışmalar: İstanbul Doğalgaz- Altyapı Bilgi Sistemi Projesi, Ankara Kent- Altyapı Bilgi Sistemi, GAP Kapsamında Diyarbakır Kent Bilgi Sistemi ve BUSKÎ-Bursa Kent Bilgi Sistemi Projesidir. Sarıyer İlçesi, pilot bölge olarak seçilmiş; Sarıyer Ulaştırma Altyapı Bilgi Sistemi oluşturmaya yönelik çalışmalar beşinci bölümde anlatılmıştır. Bu bölüm, Ulaştırma Altyapı Bilgi Sistemi'nin bileşenleri, veri toplama ve verilerin araştırılma yöntemlerim de içermektedir. Coğrafi Bilgi Sistemleri kullanılarak oluşturulan Sarıyer Ulaştırma Altyapı Bilgi Sistemi'nin yararlan ve bu ulaştırma altyapı bilgi sisteminin yardımıyla yapılabilecek yeni çalışmalar ise sonuç bölümünde anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main aim of this study is to point out the importance and necessity of City Transportation Infrastructure Information System, which is an important part of City Information System by using Geographical Information System (GIS). Helping this aim; it's tried to form Sariyer Municipality Transportation Infrastructure Information System by choosing Sariyer Municipality as a model. At the first part of the study, it's pointed that management of cities has been difficult in spite of improvement of technology. It's known that classical methods are not enough yet for local administrations. Advantages and necessity of City Information System are explained. City Information System collects the correct and current information and uses analysis possibilities and database. The second part of the study is about the explanations of information systems. The information has been very important for humanity for ages. As a result of this, the industrial community has changed to information community. The details of the definitions and ideas about GIS are given at the third part. These are geography, information, information system, geographical information, geographical information system, city information system. Also; the definitions are supported by explaining the historical improvement trends of GIS. Samples of City Information System (CIS), which is supported by GIS and City Infrastructure Information Systems in Turkey, are presented at the fourth section. The studies about this subject are Istanbul Natural Gas Infrastructure Information System Project, Ankara City Infrastructure Information System, Diyarbakir City Information System and Bursa City Information System Project. Sariyer Municipality is choosen as a model and the studies to form Sariyer Transportation Infrastructure Information System are given at the fifth section, which includes the components of Transportation Infrastructure Information System, methods of collecting data, searching methods of data. The advantages of Sariyer Transportation Infrastructure Information System, which is formed by using GIS and the new studies that will be made by the help of this Transportation Infrastructure Information System are explained at the conclusion part