Kentsel altyapı projeleri için bilgi sistem modeli uygulaması
  1. Tez No: 92980
  2. Yazar: DOĞAN ÖZAYDIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MESİHA SAAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sayısal Yöntemler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
;134 ÖZET Yeryüzündeki sınırlı kaynakların rasyonel biçimde kullanılması ekonominin temel amacıdır. Kaynakları ekonomik biçimde kullanmak ve dengeli dağıtmak için makro planlar yapıldığı gibi daha küçük yatırımlara karar verilmesi durumunda yine işe planlama ile başlanır. Yatırım planlan içinde belli bir süreçte belirli kaynaklarla gerçekleştirilecekler yaünm projesini oluştururlar. Yatırım projelerinin hayata geçirilmesi için bilimsel yöntemlerden yararlanmak ve günümüz teknolojilerinden (otomasyon, bilgisayar, uydu teknikleri, bilgi sistemleri vb.) faydalanmak zorunlu hale gelmiş bulunmaktadır. Tüm projeler için genelde takibedilen işlem sırası; -Proje Fikri -Fizibilite Etüdü -Değerlendirme -Uygulamaya Koyma -Yönetim ve İşletimdir. Projelerin cinsine göre, uygulamaya geçilmeden çok çeşitli detay mühendislik çalışmalarını içeren kati projeler ve tatbikat projeleri oluşturulur. Ayrıca projelerin niteliklerine göre yukarıdaki işlem sırasının içeriğinde değişiklikler olabilir. Kentsel altyapı projeleri üretimle ilgili projelerden farklılıklar gösterir. Ulaşım Tesisleri, Yeşil ve Imisyon Önleme Tesisleri ve Teknik Tesislerden oluşan Teknik Altyapı, Kamusal Yapılar ve Yeşil Alanlardan oluşan Sosyal-Kültürel Altyapı ve çeşitli özel donatılardan oluşan Özel Altyapının oluşturduğu Kentsel Altyapı'nın en önemli iki özelliği sosyal135 boyutunun olması ve yerel yönetim mevzuatlarına sıkı sıkıya bağlı olmasıdır. Kentsel altyapı projelerinin özellikleri nedeniyle bunların hazırlanmasında aşağıdaki işlem sırasının uygulanması yararlı görülmektedir. -Belirleme -Hazırlık -Değerlendirme -Kati Proje -Tatbikat Projesi -Uygulama -Yönetim ve işletme. İşletmelerde yönetim fornksiyonlarmm yerine getirilmesi için, ister proje hazırlığı isterse yönetim ve işletme aşamasında olsun doğru, zamanında, tam ve güvenilir bilgilere ihtiyaç bulunmaktadır. Bilindiği üzere bilgi teknolojileri ve bilgisayarlar son yıllarda her alanda etkinliğini göstermekte olup özellikle bilgi sistemleri verilerin toplanması, depolanması, sorgulanması analizler yapılması fonksiyonlarını yerine getirmektedir. Verilerin coğrafi (konumsal- mekansal) olması durumunda bilgi sistemleri coğrafi karaktere bürünmekte ve coğrafi bilgi sistemleri olarak adlandırılmaktadır. Coğrafi Bilgi Sistemi (CBS) dar anlamıyla coğrafi referanslı grafik ve grafik olmayan verilerin toplanması, saklanması, yönetimi, analizi sunulması fonksiyonlarını yerine getiren bilgisayar donamım, personel ve coğrafi verilerden oluşan bir organizasyondur.136; Geniş anlamıyla ise; veri analizi, plan ve hazırlık, karar verme ve kararların uygulanmasının izlenmesi için uygun olan kentsel, çevresel ve diğer planlama verilerinin yönetimi için kullanılan bir bilgi sistemidir. Günümüzde altyapıyı oluşturan bileşenlerin herbiri diğerlerinden ayrık olarak ele alındığında bile, kent ve kentli insan için birçok önemli sorunu da barındırmaktadır. -Tesis işletme güçlükleri -Yüksek bakım giderleri -iletim hatlarındaki kayıplar (su, gaz vb.) -Kayıpların yol açtığı çevre zararları -iletişim kopukluluğu -Çevresel etkiler -Topoğrafik etkiler -Jeolojik etkiler Bu olumsuzlukların ortadan kaldırılmaları; coğrafi verilerin, uygun yazılım ve donanımlannya gelerek veri toplama, veri işleme, veri sergileme yöntemleri ile gereksinimlere cevap verecek şekilde düzenlenmesi ya da hazırlanması ile olanaklıdır. Doğru yapılan sistem analiz ve tasarımı ile sistem gerçekleştirme aşamaları coğrafi bilgi teknolojilerinden, teknik altyapı çalışmalarında, planlı ve kontrollü olarak yararlanma olanağı sağlayacaktır. Kentsel altyapı Projeleri için aşağıdaki şekilde bir bilgi sistem modeli önerilir.KENTSEL ALTYAPI PROJELERİ BİLGİ SİSTEM MODELİ 137 IMPORT SİSTEM Veri Tabanı Tasarımı Veri Toplama Yönetim Personeli Coğrafi Veri Tabanı Kentsel Altyapı CBS Tabakaları EXPORT SİSTEM Yönetim İşletme
Özet (Çeviri)
SUMMARY 138 The rational utilization of limited, resources of the earth is the main objective of economy. In order to use resources economically and distribute justly, macro plans are prepared, even for small investments planning constitutes the first step. Amongst investment plans, those with allocated resources and time-table constitute investment projects. It is required to utilize scientific methods and recent technologies (automation, computers, satellite techniques, information technologies, etc.) for successful implementation of investment projects. The procedures followed for entire projects may be listed as: - Project concept - Feasibility studies - Assessment - Implementation - Administration and management Depending on the type of projects, prior to implementation, final projects and application projects, which contain comprehensive detail engineering works, are developed. Besides, depending on project types, there can be changes in the contents of procedures. The components of urban infrsatructure are: a) technical infrastructure consisting of transportation facilities, green and emission prevention facilities and technical facilities, b) social-cultural infrastructure consisting of public structures and green areas, c) special infrastructure consisting of special accessories. Urban infrastructure has two significant features; its social dimension and its close link to the procedures of local administration. Due to importance of urban infrastructure projects, İt is important to follow the procedures below for their prearation. a Determination a Preparation a Assessment a Final Project a Application Project ? Implementation a Administration and management139 In order to fulfill management functions in operations, there is a need for precise, timely, complete and reliable information during, project preparation and operation. It is well known that information technologies and computers show their significant effect in every field. Especcially, information systems are worthwhile to mention as they are excellent tools for data collection, storing, search and analysis. In the case that data is geographic (spatial) then information systems are geographic nature and called Geographic Information Systems ( GIS ) In simpler terms, GIS is a system consisting of computers, personnel and database for collecting, storing, management, analysis geographically related graphical and non-graphical data. In more wider terms, GIS is an information system appropriate for managing data belonging to cities, environment and other planning data in order to carry out analysis, planning and preparation, decision making, tracking implementation of decisions. At the present, even each of the components of infrastructure is considered independently from others, it carries many important problems for cities and residents. Difficulty in the management of facilities High maintenance expenses Loses in transmission lines ( water, gas, electricity, etc. ) Environmental hazards due to leakages and loses Disturbances in communication Environmental effects Topographic effects Geolgical effects It is possible to eliminate these negative components by arranging or preparing data collection, data processing and data output in such a way that it answers to requirements. This is realized by the integration of geographic data, proper software and hardware in computer environment. A correct system analysis, design and implementation enable the utilization of geographic information technologies in technical infrastructure works in a planned controlled fashion.140 Here, it is proposed a model similar to the one given below for urban infrastructure projects. Database design IMPORT SYSTEMS Data collection Administration and Management Personnel GEOGRAPHIC DATABASE AM/FM GIS Layers Decision EXPORT SYSTEMS Analysis Project Administration / Management TC YÜKSEKÖ?RETİM KURUU 00KÜMANTASY0N MERKEZİ