Coğrafi meta veri tabanı
Geographic meta database
  1. Tez No: 139646
  2. Yazar: ABDULLAH OKUL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZÜBEYDE ALKIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZET Kullanıcıların coğrafi verilerin üretim bilgileri, kapsadığı alan, kullanım haklan, veri kalitesi, kaynak bilgileri ve dağıtım bilgileri gibi veri hakkında genel bir fikir sahibi olmaları için coğrafi metaverilere ihtiyaç vardır. Coğrafi verilerin içeriklerinin tam ve eksiksiz olarak açıklandığı ve tanımlandığı metaveri formlarının hazırlanması ve bu formların her konumsal ve konumsal olmayan ülke verileri için ayrıntılı ve doğru bir şekilde doldurulması gerekmektedir. Bu sayede, değişik kurum ve kuruluşlar tarafından çeşitli kaynaklar ve veriler üzerinden yapılacak olan analizlerin, çok kısa bir sürede yapılması sağlanmış olacaktır. Böylece veriye temin etmek için gerekli olan zaman ve parayı harcamadan önce veri setinin ihtiyaçlarını karşılayıp karşılamadığım karar vermelerinde önemli katkıda bulunacaktır. Bu yüzden coğrafi verilere ait genel bilgilerin yer aldığı bir Coğrafi Meta Veri Tabanın kurumlarda kurulması gerekmektedir. Coğrafi verilere ait genel bilgilerin yer aldığı Coğrafi Meta Veri Tabam istemci - sunucu mimarisinde web tabanlı olarak tasarlanmıştır. Web sunucusunda Microsoft Windows 98 işletim sistemi kullanılmıştır. Kullanıcı ara yüzleri ASP ve HTML kullanılarak hazırlanmıştır. Web sunucusunda Microsoft Access 2000'de hazırlanmış Coğrafi Meta Veri Tabam bulunmaktadır. Sunucuda VBScript, istemci bilgisayarında ise Javascript çalışmaktadır. Coğrafi Meta Veri Tabam en az Ne, Nerede, Ne zaman, Kim sorusuna cevap veren metaveri elemanlarım içermelidir. Ülkemizde coğrafi metaveri ile ilgili bir standart mevcut değildir. Bu yüzden coğrafi metaveri standartları oluşturulmalı ve yaymlanmahdır. Kurumlar Coğrafi Meta Veri Tabanını, oluşturulacak olan ulusal metaveri standartlarına göre kurmahdır. Kurumlar metaverileri, standartlara uygun bir şekilde veri tabanına aktarmalı ve sürekli güncel tutmalıdır. Coğrafi Bilgi Sisteminin önemi ve yararlan vurgulanmış ve web tabanlı Coğrafi Bilgi Sistemi ile klasik Coğrafi Bilgi Sisteminin karşılaştırılması yapılmıştır. Aynca sayısal haritaların internet ortamında sunum esaslan ve sunum yöntemleri anlatılmıştır. Anahtar Kelimeler : Coğrafi Bilgi Sistemi, metaveri, Coğrafi Meta Veri Tabanı, internette sayısal haritaların sunumu, web tabanlı Coğrafi Bilgi Sistemi. vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT There is a need to geographic metadata for the users in order to have brief idea about product information, covered area, usage rights, data quality, source and distribution information of geographic data. Metadata forms that fully explain and define the contents of geographic data must be prepared and filled correctly for every spatial and attribute data. Thus, analysis based on different sources and data can be made easily by different public and commercial organizations. So, metadata will help them to decide whether the data satisfy their needs or not before paying time and money required for getting data. Because of these reasons, a Geographic Meta Database that covers the general information about geographic data must be established within organizations. Geographic Meta Database that covers the general information about geographic data was designed as web-based application on client-server structure. Microsoft Windows 98 operating sytem was used on web server. User interfaces were prepared by using HTML and ASP technology. On web server, there is Geographic Meta Database prepared by using Microsoft Access 2000. VBScript scripting language are used on programs running on server side and Javascript scripting language are used on programs running on client side. Geographic Meta Database must at least cover metadata elements that answer What, Where, When and Who questions. There is not a standard about metadata in our country. Thus, metadata standards should be established and published. Organizations should accomplish their Geographic Meta Database according to national metadata standards that will be prepared. Organizations, should transfer their metadata in behalf of standards and should update every time. The importance and advantage of Geographic Information System were emphasized and traditional and web-based Geographic Information System were compared. Also, digital maps' principles and methods of publishing on Internet were mentioned. Keywords : Geographic Information System, metadata, Geographic Meta Database, digital map publishing on Internet, web-based Geographic Information System. vn