Design of a decision support system for matrix based business portfolio analysis
  1. Tez No: 13966
  2. Yazar: İBRAHİM KUŞÇU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ALAEDDİN TİLEYLİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
ÖZET Portföy Matrisleri Kullanılarak Yapılan îş Portföy Analizi için bir Karar Destek Sistem Tasarımı. KUŞÇU, İbrahim Yüksek Lisans Tezi, îşletme Bölümü Tez Yöneticisi; Prof. Dr. Alaeddin TÎLEYLÎO?LU (Eylül 1990) Bu çalışma, portföy matrisleri kullanılarak yapılan iş portföy analizi sırasında, üst düzey yöneticilerinin kullanabilecekleri bir Karar Destek Sistemi tasarımının geliştirilmesini amaçlamaktadır. Önerilen sistem tasarımı, iş portföy matrislerinin portföy analizi sırasında kullanımına parel olarak birbirinden bağımsız veya birbiri ardına kullanılabilecek dört ayrı modül şeklinde geliştirilmiştir. Bu modüller karar sürecine paralel olarak, Stratejik îş Birimlerini Tanımlama, Matris Seçme, Stratejik îş Birimlerini Matrislere Yerleştirme ve Stratejik Yönlendirme modülleri olarak adlandırılmışlardır. Her bir modül için ekran tasarım ve yardımları, işlemler, bellek kulanımı ve kullanıcı -s is tem dialog biçimleri, Karar -v-Destek. Sistem Tasarımına ROMC yaklaşımı kulanılarak gösterilmiştir. Bütün Bunlara ek olarak, bir örnek oturumla sistemin işleyişi daha somut bir biçimde incelenmiştir. Çalışmanın son bölümü elde edilen sonuçları ve gelecek çalışmalarla ilgili noktaları içermektedir. Başlangıç sayfalarının sayısı Sayfa sayısı Kaynak sayısı Şekil sayısı 10 126 34 7 Anahtar sözcükler : karar destek sistemleri, iş portföy analizi, iş portföy matrisleri, karar destek sistem tasarımı. -vi-
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Design of a Decision Support System for Matrix Based Business Portfolio Analysis KUŞÇU, îbrahim Master of Business Administration Supervisor: Prof. Dr. Alaeddin Tİ LEYLÎ O?LU (September 1990) This study serves the purpose of developing a Decision Support System design for top level management to use in their business portfolio analysis using matrix displays. The proposed system design is based on the use of portfolio matrices in the process of portfolio analysis. The system consists of four different modules; SBU Identification Module, Matrix Selection Module, SBU Assessment Module and Strategic Guidance Module. Representations, operations, memory and control aids are specified for each of the modules by using the ROMC approach to Decision Support System design. In addition, an hypothetical example describes the execution of the system. Finally, conclusions and recommendations for further studies are given at the end of the study. -iii-Number of preliminary pages Number of pages Number of references Number of figures 10 126 34 7 Key words : Decision Support Systems (DSS), Business Portfolio Analysis, Business Portfolio Matrices, DSS Design. -IV-