Supervision / examination activities in the Turkish banking system with special emphasis on accounting practices
- Tez No: 13968
- Danışmanlar: PROF. DR. ERKUT GÖKTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 1990
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
ÖZET TUNABOYLU, ALÎ NAİLÎ TÜRKİYE'DE BANKACILIK DENETİM/GÖZETİM FAALİYETLERİ EYLÜL, 1990 Uluslararası politik ve ekonomik ilişkilerde son yıllarda ortaya çıkan değişimler, Türkiye'nin de ekonomik ve politik yapısında, özellikle son 10 yılda, önemli değişiklikleri beraberinde getirmiştir. Bu gelişmelerin bir sonucu olarak, ülkemizde bankacılık sektörü büyük bir yapısal değişim sürecine girmiş bulunmaktadır. Bankaların ülkemiz ekonomisi ve ticaret yaşamındaki büyük önemleri bu kuruluşların çok sıkı ve etkin bir denetim/gözetim altında bulunmasını gerektirmektedir. Türkiye'de bankaların denetim/gözetimi konusunda -bankacılık sektöründeki gelişmelere koşut olarak- 1980'lerde büyük gelişmeler kaydedilmiştir. Bu çalışmanın amacı; son yıllardaki sözkonusu gelişmeleri ortaya koymak, su andaki mevcut sorunları tespit etmek ve (çalışmanın ilk bölümlerinde çizilen teorik çerçeve doğrultusunda) çözümler önermektir. Bu tez, bankaların denetim/gözetimi sürecine muhasebe uygulamaları açısından yaklaşmaya çalışmakta; banka denetim/gözetimlerinin etkin ve güvenilir yapılması ile muhasebe uygulamaları arasında bir bağlantı kurmayı hedeflemektedir. Tezin teorik kısmını literatür taraması; ampirik kısmını ise ülkemizde, bu konuda uzman sayılan taraflarla yapılanmülakatların sonuçları oluşturmaktadır. Ampirik bölümde yapılan mülakatlarda; Bankalar Yeminli Murakıpları, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Bankalar Gözetim Dairesi yetkilileri, bağımsız dıs denetim kuruluşları çalışanları ve bu konuda uzman üniversite öğretim üyeleri ile görüşülmüştür. Yukarıda belirtilen taraflarla yapılan mülakatlarda sorulan başlıca sorular Ek:l'de sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT SUPERVISION/EXAMINATION ACTIVITIES IN THE TURKISH BANKING SYSTEM WITH SPECIAL EMPHASIS ON ACCOUNTING PRACTICES TUNABOYLU, ALİ NAÎLÎ MASTER OF BUSINESS ADMINISTRATION SEPTEMBER, 1990 The recent developments in the international political and economic relations have produced important changes in the political and economic structure of Turkey especially during the last decade. As a result of these developments, Turkish Banking System has entered into the structural transformation process. The vitally important functions of banks in the economic and commercial life of Turkey necessitate the realization of strict and effective banking supervision/ examination activities. Parallel to developments that occurred in the banking business, there have been drastic improvements in the banking supervision/examination activities in Turkey during the 1980s. The aim of this study is to investigate such recent developments, to identify current problems, and to develop recommendations based on the theoretical framework. This paper develops an approach to the banking supervision/examination through emphasizing accounting practices, and attempts to emphasize in the development of efficient, reliable banking supervision/ examination activities and the importance of accounting practices. The initial parts of this study consist of a literature survey followed by an empirical study based on the results of aseries of interviews made with experts. The interviews were made with Sworn-in Bank Examiners, the authorities of the Banking Supervision Department of the Central Bank, independent external auditors and academicians. The questions asked in the interviews are given in the Appendix 1.