1:25000 ölçekli haritalardan yükseklik eğrilerinin yarı otomatik olarak sayısallaştırılması
Semi automatic digitizing of contours from 1:25000 scaled maps
  1. Tez No: 139697
  2. Yazar: CÜNEYD HELVACI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BÜLENT BAYRAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
ÖZET Geçmiş yıllarda analog ortamda hazırlanmış olan 1 :25000 ölçekli haritaların sayısal ortama geçirilmesi, uzun zaman ve pahalı iş gücü gerektiren bir işlemdir. Son yıllarda donanımlardaki ve buna bağlı olarak görüntü işleme tekniklerindeki gelişmeler bu işin daha az zaman ve para harcanarak yapılmasına olanak sağlamıştır. Bu çalışma bu noktadan yola çıkılarak hazırlanmıştır. Bu çalışmada 1 hafta ile 1 ay gibi uzun sürelerde sayısallaştıran 1:25000 ölçekli haritaların yükseklik eğrilerinin daha kısa zamanda sayısallaştınlması böylece işgücünden tasarruf edilmesini amaçlayan yeni bir algoritma geliştirilmiştir. Yönetim uygulanışının ilk aşaması kullanıcıyla etkileşimli olarak paftanın doğrultulması işlemidir. Doğrultma işlemini gerçekleştirmek için pafta üstündeki karelaj noktalarından yararlanılır. Yöntem taranmış 1:25000 ölçekli bir paftayı, ve bu pafta üstünde kullanıcının belirlediği örneklem yükseklik eğrisi piksellerini girdi veri olarak kullanır. Yöntem bu örneklem eğriler yardımı ile diğer yükseklik eğrisi piksellerini otomatik olarak belirler. Belirlenen piksellerden vektör veri formatmda yükseklik eğrileri oluşturulur. Oluşan vektörler haritanın kapsadığı arazinin topografik durumuna göre çok veya az hata içerebilir. Oluşan hatalar kullanıcı tarafından düzenlenerek sonuç ürün olarak XY koordinattı yükseklik eğrileri oluşur. Bu yükseklik eğrilerinin Z değerleri kullanıcı tarafından verilerek işlem sonlandınlır. Bütün bu işlem adımları sonucunda oluşan sonuç ürün CAD, GIS ve Mühendislik yazılımların hemen hepsinin tanıyacağı bir format olan ASCII dosya olarak kaydedilmektedir. Söz konusu sonuç dosya noktalara ait“,”ile ayrılmış X, Y ve Z koordinat değerlerini içerir. Anahtar Kelimeler : Sayısal görüntü işleme, Çizgi İzleme, Yapay Zeka, Sayısallaştırma vıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT It is an expensive and time cosuming task to digitize 1 :25000 scaled maps which are made in the past with analogue methods. The development in digital image processing depending on the development of hardware technology made this process less expensive and faster. This study is based on this reality. In this thesis a new algorithm which aims to decrease human work time by making the work carried out to digitize 1 :25000 scaled maps easily and less time consuming was developed. The first step of the process is interactively rectification of the map. The grid network is used for rectification. Scanned maps at the scale of 1 :25000 and the training area on this map which is given by the operator that is showing the elevation contour pixels are used as input data. The other elevation contour pixels are determined automatically. Elevation contours in vector format are created from the elevation contours in raster format. Produced vectors may contain errors depended on the topographic condition of the map area, elevation contours with XY coordinates are generated after the manuel editing. The Z values of these contours are given by the operator before the end of the process. Finally, produced data is saved in ASCII format which is supported by common CAD, GIS and engineering software. The output file contains X, Y, Z values delimited with comma (“,”)? Keywords : Digital image processing, Line following, Artificial intelligence, Digitizing viu