Fulven ve fulvenden türeyen biyolojik aktif maddeler
Fulvenes and biologically active substances derived from fulvenes
- Tez No: 139696
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NÜKET ÖCAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Günümüzde yapılmakta olan kimyasal araştırmaların bir çoğu, biyolojik aktivite gösterebilecek yeni bileşiklerin sentezlenmesi ve aktivitelerinin saptanarak ölçülmesine yöneliktir. Farmakolojik çalışmalar ve tıbbi açıdan önemli kimyasal bileşiklerin hazırlanmasında aktif rol alan fulven ve türevlerinin, antidepresan, timoleptik, euforik, antifibrilatör, antiinfiamatuar, analjezik ve antiedemik özellikleri gösterdikleri saptanmıştır (Blitzer, 2001). Yapılan kaynak araştırmalarından sonra hazırlanan bu çalışma başlıca dört aşamadan oluşmaktadır. Birinci aşama, yeni 6-substitue fulven bileşiklerinin sentezlenmesini, ikinci aşama ise bu bileşiklerin farklı dienofillerle verebileceği Diels-AIder reaksiyonlarım içermektedir. Üçüncü aşamada sentezlenen tüm yeni bileşiklerin yapdarı UV, İR, ÎH NMR, 13C NMR, DEPT ve MS spektrofotometrik yöntemleriyle aydınlatılmıştır. Son aşamada ise yeni fulvenlerin ve izomer katılma bileşiklerinin biyolojik aktivite ölçüm çalışmaları devam etmektedir. Anahtar Sözcükler : Biyolojik aktivite, Fulven, Diels-AIder Reaksiyonu, İzomer Katılma Ürünleri. vı
Özet (Çeviri)
Nowadays, most of the chemical researches are focused on the synthesizing of the new compounds possibly having biological activities, besides determining and measuring of these activities. It has been shown that fulvene and its derivatives which are active precursors of the important compounds in the pharmacological and medicinal researches have antidepressant, thymoleptic, euphoric, antifibrillatory, antiinflamatory, analgesic and antiedema properties (Blitzer, 2001). This study planned after a wide literature surveys, is consist of four steps. The first step is the synthesizing of various 6-substituted fulvene compounds, the second one, their Diels-Alder reactions with different dienophiles and the structure determination of all new compounds by IR, *H NMR, 13C NMR, DEFT and MS spectroscopic data, respectively. In the last step, the biological activity researches and measurements of the new fulvenes and isomer cycloaddition adducts are continuing. Keywords : Biological Activity, Fulvene, Diels-Alder Reaction, Isomer Cycloaddition Products. Vll