Belgelerle Osmanlı'da toprak kayıt sistemi ve kadastroya geçiş
Land recording system in Ottoman with documents and transition to cadastre
  1. Tez No: 139700
  2. Yazar: NIHAT HASAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZERRİN DEMİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
ÖZET Bir kayıt sisteminde, arazi mülkiyet hakkıyla ilgili bilgiler Önemli bir röl oynar. Bu bağlamda, arazi mülkiyet hakkı kavramı,“bir mülkü elinde tutma hakkı, biçim ya da süresi”olarak tanımlanabilir. Eğer arazi mülkiyet hakkı, arazi kullanımının geniş bir alanıyla ilişkilendirilirse, kişilerin arazi kullanımı vş ürünlerinin dağıtılmasıyla ilgili kurumlaşmış ilişkileri olarak tanımlanabilir. Türkiye'de günümüzdeki yapıyı daha iyi kavrayabilmek için öncelikle Osrhanİı İmparatorluğu'nda sayım, tapu tahrir defterleri (Mufassal, İcmali, Evkaf, Ruznamçe ve Derdest defterleri^ yazım ve kadastro sistemimin gelişimi ve yar)ısı hakkında bir inceleme yapılmıştır. Bu inceleme sırasında Başbakanlık Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü Osmanlı Arşivi Daire Başkanlığından yararlanılmıştır. Bu çalışmada o günün tapu ve kadastro ile ilgi tüzesi, uygulamaları ve yorumlarına yer verilmiştir. Türkiye Cumhuriyeti'nde kadastro incelenmiş ve Balat bölgesinde Osmanlı döneminden günümüze kadar olan süre içinde aynı parsel üzerindeki işlem değişiklikleri ele alınmıştır. En son bölümde ise günün kadastrosunun geleceğini yönlendiren 2014 kadastrosu hakkında bilgi verilmiştir. Bir çok eser tarafımdan tercüme edilmiştir. Anahtar Kelimeler : Tapu, Kadastro, Taşınmaz Yazımı, Takdiri Kıymet (Taşınmaz Değerlemesi), ıx
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In a recording system, data concerning land tenure play an essential role. The concept of land tenure can, in this context, be defined is the“the act, right, manner or term Of holding a landed propertyM or as ”the nature of legal estate in land". If land tenure is related to the broad field of land use, it can be defined as the institutionalized relationship of people involved in the use of land and the distribution of its products. For the purpose of understanding the current structure in Turkey, a detailed examination on the counting books, title deed recording books (Detailed Sjtatements, Summarized Statements, Foundations Şook, Journals, Unresolved Issues), printing and cadastral survey system's development and structure were considered in this study. During such examination, the Prime Ministry State Archives, Ottoman Archives were employed. This study also includes the regulations, implementations and interpretations concerning the title deed and cadastral survey works of the day. The cadastral survey of Turkish Repubjic was examined and the enties in the Balat Region, on the same lot, dating back to the Ottoman period up to the day were taken into a