Impact of computerization on the division of labor in bank branch organizations
  1. Tez No: 13972
  2. Yazar: M.HAKAN BAYKUT
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ALİ GİTMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET BİLGİ SAYARLAŞMANIN BANKA ŞUBELERİNDE İŞBÖLÜMÜNE OLAN ETKİSİ BAYKUT, M. Hakan İş İdaresi Yüksek Lisansı Şubat 1990 Bu çalışma, bilgisayar kullanımının banka şubelerindeki işbölümüne olan etkisini açıklayıcı bir bakış açısıyla araştırmayı amaçlamaktadır. Bu çalışmada bilgisayar kullanımı örgütsel teknolojinin bir ölçüsü olarak düşünülmüştür. Diğer yandan, işbölümünün üç boyutu incelenmiştir. Bunlar; yapısal bölümleşme, işlevsel dağılım ve görev farklılaşmasıdır. Bu çalışmanın bulguları, daha önce yapılan çalışmaların bulgularını destekler görünmemektedir. Parametreler, işbölümünün herhangi bir boyutunu etkilememektedir. Sadece, döviz servisinde bilgisayar kullanımının (Useexchg) -bir teknolojik değişken olarak- işbölümünü etkileyebileceği görülmüştür. Aynı zamanda, örgütsel boyut da bilgisayar kullanımının derecesini ve teknoloji ile işbölümü arasındaki etkileşimi etkilememektedir. Bu çalışmanın sonuçları, bilgisayar kullanımı için yeni ölçüm kriterlerinin düşünülmesi gerektiğini göstermiştir. Aynı zamanda, işbölümünün daha geniş kapsamda ölçümü için yeni kriterlerin gelecekteki çalışmalarda içerilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT IMPACT OF COMPUTERIZATION ON THE DIVISION OF LABOR IN BANK BRANCH ORGANIZATIONS BAYKUT, M. Hakan Master of Business Administration February, 1990 This study aims at examining the effect of computer usage on the division of labor from an exploratory point of view for the case of bank branches. Computer usage has been considered as a measure of organizational technology. On the other hand, three structural aspects of division of labor have been included, namely, structural differentiation, functional diversification, and role variety. The findings of this study do not appear to confirm the findings of the previous studies. Technological parameters are not found to moderate neither of the components of division of labor. Little evidence was found about the relative effect of Useexchg (as a technological indicator) on the dimensions of division of labor. Also, size is not found to affect the extent of computer usage and the interaction between technology and division of labor. The results of this study suggest that new measurement indices for computer usage are necessary in order to determine its effects more precisely. And also, multiple measures for division of labor should be included within further research.