Productivity analysis in Turkish private-sector steel plants
- Tez No: 13973
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ARMAN S. KIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 1990
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZET TURKÎYE ÖZEL-SEKTÖR ÇEL±K FABRİKALARINDA VERİMLİLİK ANALİZİ HORTUM, MUSTAFA OCAK, 1990 Ekonomik gelişme ile çelik üretimi arasındaki yakın ilişki, gelişmiş ya da gelişmekte olan ülkelerde bu sanayi kolunun gelişmesini ve verimli çalışmasını gerekli kılmaktadir. ülkemizde özel sektörün gittikçe artan oranlarda çelik üretimine katkıda bulunması bu kuruluşların ülke ekonomisi içersindeki önemini arttırmaktadır. Türkiye'de verimlilik çalışmalarının önemi anlaşılmakta ve çeşitli sektörlerde olduğu gibi devlet demir-çelik entegre tesislerinde de verimlilik ölçümleri yapılmaktadır. Fakat verimliliği arttıran nedenlerin açıklanması konusunda henüz bir çalışma yapılmamıştır. Çalışmanın amacı bu boşluğu doldurmaktır. Literatür incelendiğinde, imalat sanayi için verimliliğin en önemli nedeni üretim teknolojisinde yapılan teknik değişimler olarak görülmektedir. Bu çalışmanın amprik bölümünde çelik üretiminde verimliliği arttıran faktörler belirlenmiş ve dört özel-sektör çelik firması arasındaki verimlilik farklılıkları bu faktörler göz önüne alınarak açıklanmıştır. -iv-
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PRODUCTIVITY ANALYSIS IN TURKISH PRIVATE -SECTOR STEEL PLANTS HORTUM, MUSTAFA MASTER OF BUSINESS ADMINISTRATION January, 1990 The close relation between economic development and steel production in any country necessitates also the development of steel industry in a country. One way of development for the steel industry is through reaching higher levels of productivities in the steel plants. Although the importance of productivity has been understood, and the productivity measurements for Integrated Iron and Steel Works have been carried out, the reasons behind productivity changes have not been studied yet. This study has been carried out for the filling of this gap for the private-sector steel firms. In literature, technical changes in production operations have been seen as the main factors for improving productivity in manufacturing industries, in the empirical part of the study, the factors that improve productivity in steel production are determined and the differences between four private-sector steel firms are explained by considering these factors. -in-