Hücumbotlardaki ana direğin modal analizi
Modal anlysis of fast patrol boat's main mast
  1. Tez No: 139729
  2. Yazar: BAHADIR BASKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gemi Mühendisliği, Marine Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gemi İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZET Bu çalışma, Türk Deniz Kuvvetleri Donanması'nda mevcut yüksek hızlı düşük deplasmanlı savaş gemilerinin direklerinin doğal frekans analizinin ve bu doğal frekans değerlerinde meydana gelecek yer değiştirme ve gerilme analizinin sonlu elemanlar yöntemi temeline dayanan bilgisayar programı ile gerçekleştirilmesini kapsamaktadır. Bu çalışma içerisinde, doğal frekans analizinin mühendislikteki önemi, sonlu elemanlar yönteminin tarihçesi, ve gelişimi, sonlu elemanlar yöntemini temel kavramları kısaca özetlenmiş, doğal frekans analizinde sonlu elemanlar yöntemi teorik olarak kısaca gösterilmiştir. Modal analizin önemi ve tarihteki önemli olaylar resimlerle açıklanmıştır. Tipik bir sonlu elemanlar bilgisayar programının işleyiş diyagramı ve herhangi bir mühendislik probleminde etkili ve yeterli bir analiz için uygulanacak adımlar akış diyagramları şeklinde belirtilmiştir. Son olarak da Türk Deniz Kuvvetleri bağlısı yüksek hızlı düşük deplasmanlı savaş gemilerinin direklerinin modal analizi örnek bir uygulama olarak verilmiştir. Anahtar Kelimeler : Doğal frekans, modal analiz, mod şekli, özdeğer, özvektör vıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study introduces the analysis of natural frequencies and displacement and stress analysis in these frequencies for the mast of high-speed, low-displacement warships in Turkish Navy. The thesis outlines briefly the importance of natural frequency analysis in engineering, historical progress of finite element method, basic concepts of finite element method and the theory of finite element method for natural frequency analysis. The importance of modal analysis and big disasters in history are explained with pictures. A flow chart of a typical finite elemçnt computer program and the steps to be followed for an effective and sufficient analysis in any engineering problem are presented. And finally, the modal analysis of high speed, low-displacement warships'masts which belong to Turkish Navy is given as an example. Key Words : Natural frequency, modal analysis, mod shape, eigenvalue, eigenvector Vlli