Kombine gaz/buhar türbinli kojenerasyon sistemlerinin termodinamik ve ekonomik analizi
Thermodynamical and economics analysis of the combined gas/steam turbines cogeneration system
- Tez No: 139728
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TAMER YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gemi Mühendisliği, Marine Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gemi İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET Günümüzde enerji gereksinimi hızla artmıştır. Buna bağlı olarak da yeni enerji kaynaklarına yönelme veya eldeki kaynakları daha verimli kullanma zorunluluğu ortaya çıkmıştır. Bu aşamada kojenerasyon sistemleri gündeme gelmektedir.“Birleşik Isı ve Güç Sistemleri”olarak da adlandırılan bu sistemler, ısı ve elektrik enerjisi ihtiyacı bulunan tesislerde hem gerekli elektriği üretmekte hem de atık ısıların proseste kullanılmasıyla enerji tasarrufu sağlanmaktadır. Kojenerasyon sistemleri 1,5-4 yıl gibi bir sürede kendilerini geri ödeyebilmektedirler. Egzoz gazlarının enerjisinin kojenerasyon sistemleri ile proses için kullanılmasıyla yakıt enerjisinden daha yüksek oranda yararlanılmakta ve böylece birincil enerji kaynaklarının kullanımından tasarruf sağlanmaktadır. Bu tezde elektrik üretimi için birleşik gaz/buhar türbini kullanan ve ısı üretimi için buhar türbininden ara buhar çeken bir kombine kojenerasyon sistemi incelenmiştir. Sistemin termodinamik ve ekonomik analizi yapılarak bazı dizayn parametrelerinin performans değerleri üzerindeki etkileri analiz edilmiştir. Anahtar Kelimeler : Kojenerasyon, Birleşik Gaz Buhar Çevrimi (Kombine Sistem), Güç/Isı Oranı, Ayrılan Buhar Oranı, Geri Ödeme Süresi. ıx
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Energy demand has increased rapidly in the recent years. For this reason, we have to use our sources efficiently. Combined Heat and Power Systems not only produce high quality electricity but also conserve energy by using waste heat during the process. Cogeneration systems amortise themselves in 1,5-4 years. When the exhaust energy in used a process, overall efficiency cound reach up and significant amount of fuel savings could be obtained. In this thesis a cogeneration systems examinated which is composed of a gas turbine unit for the production of electricity, a heat recovery boiler for the production of process steam or hot water and steam. This systems used natural gas for the power generation. Keywords : Cogeneration, Combined Gas Vapour Cycle (Combined Cycle), Power to Heat Ratio, Process Steam Ratio, Payback Period.