Savaş gemilerinin yaralı stabilitesinin analizi
The Analysis of navy ships' damaged stability
  1. Tez No: 128701
  2. Yazar: ALİ BAHADIR BARITCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gemi Mühendisliği, Marine Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gemi İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
ÖZET Bu çalışma, savaş gemilerinin ve özellikle Türk Deniz Kuvvetleri donanmasında mevcut Doğan Sınıfı Hücumbotların stabilitelerinin değerlendirilmesi konusunu kapsamaktadır. Türkiye Cumhuriyeti Devletinin bulunduğu coğrafyada sahip olduğu jeo-politik konumu itibariyle deniz sınırlarının korunup kollanmasında askeri taktik ve stratejiler açısından en fazla öneme haiz olan gemi sınıfının hücumbot olması nedeniyle, özellikle hücumbot sınıfı savaş gemilerinin yaralı stabilite problemlerinin belirlenmesi konusundaki çalışmalar incelenmiştir. Bu çalışma dahilinde, yaralı stabilite hesaplarının tarihsel gelişimi kısaca özetlenmiş, yaralanmanın gemi üzerindeki temel etkileri ifade edilmiş, mevcut uluslararası yaralı stabilite kriterleri ile bölmelendirme ve yaralı stabilite hesaplama yöntemleri birbirleri ile mukayeseli olarak ele alınmış; toplam stabilite değerlendirmesi bir algoritma yardımıyla izah edilmiş ve Türk Deniz Kuvvetleri bağlısı Doğan Sınıfı Hücumbotlar için deterministik ve olasılıklı yaralı stabilite hesapları örnek bir uygulama olarak verilmiştir. Bu çalışmada uygulanan yöntem, güvenlik seviyesinin değerlendirilmesi açısından hücumbotlarda deterministik yaralı stabilite hesapları ile ulaşılan sonuçları kontrol etmek amacıyla kullanılmış olup,“Olasılıklı Yaralı Stabilite Hesabı”olarak adlandırılmaktadır. Anahtar Kelimeler : SOLAS, yaralı stabilite, kısmi yük hattı, alt bölmeleme boyu, gerekli alt bölmeleme indeksi, hedeflenen alt bölmeleme indeksi, permeabilite, olasılıklı yaralı stabilite hesabı. vıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study introduces an essential approach to evaluate the damaged stability of Navy Ships, and especially Doğan Class Fast Patrol Boats being in Turkish Navy. Since fast patrol boat is the most important naval ship class prier to military tactics and strategies for defense the sea coasts due to the geo-political position that Turkish Republic has, especially the studies in determining the damaged stability problems for fast patrol boats have been investigated. The thesis outlines briefly the historical progress of damaged stability calculations, express the basic effects of damaging on ships, the problems related to naval ships safety, as well as recent developments and current safety regulations in force. The methods used to determine stability and safety are given shortly via an algorithm. The method adopted, so-called“Probabilistic Damage Stability Analysis”, has been applied to fast patrol boats in order to control the results which have been taken from the deterministic damage stability calculation, prier to evaluate the safety level. Key Words : SOLAS, damaged stability, partial load line, subdivision length, required subdivision index, attained subdivision index, permeability, probabilistic damage stability calculation. via