Mikrodenetleyici ve anahtarlanmış kapasiteli aktif filtre devreleri
Active filter circuits with microcontroller and switched capacitors
- Tez No: 139740
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HERMAN SEDEF
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektronik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET Filtreler, elektriksel işaretlerin genlik-frekans ve faz-frekans karakteristiklerini şekillendirip düzenleme amacıyla kullanılan devrelerdir. Bu tezde karakteristikleri programlanabilen, anahtarlanrnış kapasiteli, analog filtre devreleri tasarımı yapılmıştır. Tasarlanan filtreler, laboratuarda incelenmeye olanak tanıyan bir çalışma devresi içinde sunulmuştur. Ayrıca gerçeklenen filtrelerin başka sistemlere de kolayca entegre edilerek çalışabilmesi amaçlanmıştır. Anahtarlanrnış kapasiteler uzun yıllardan beri tümleşik devreler içinde direnç elde etmek amacıyla kullanılmaktadır. Bu tez çalışmasında tasarlanan filtre devrelerinde anahtarlanrnış kapasiteli analog ve dijital devre blokları içeren bir mikrodenetleyici (Cypress, PSOC ailesinin bir üyesi) kullanılmıştır. Bu mikrodenetleyici üzerindeki anantarlanmış kapasiteli devre bloklarının parametreleri, yazılım yoluyla değiştirilebildiği için bu bloklarda bir çok farklı fonksiyonun gerçeklenmesi olanaklıdır. Bu sayede karakteristikleri değiştirilebilen filtre devreleri gerçeklenmiştir Tasarlanan sistem, istenilen filtrelerin gerçekleneceği mikrodenetleyicili bir devre, mikrodenetleyici üzerindeki analog blokların yapılandırılması ve parametrelerin değiştirilmesini sağlayan bir gömülü sistem yazılımı ve bu devreye dışarıdan gerekli katsayıları hesaplayarak sisteme yüklenmesini- sağlayan bir bilgisayar yazılımından oluşmaktadır. Bu şekilde oluşan sistem ile 2., 4., 6. ve 8. derecelerden alçak geçiren ve band geçiren filtre fonksiyonları gerçeklenebilir. Bu filtrelerin gerçeklenmesinde butterworth, chebyshev ve bessel yaklaşımları kullanılabilir. Tasarlanan sistemde, gerçeklenen filtrelerin çalışmaları, hem bilgisayar ortamında hem de gerçek dünyada incelenmesine olanak sağlanmıştır. Anahtar Kelimeler : Anahtarlanrnış kapasite, analog filtre, PSOC, programlanabilir karakteristik ıx
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Filters are electronic circuits that format and regulate amplitude-frequency and phase- frequency characteristics of the electrical signals. In this thesis, the design of switched capacitor filters with tuneable characteristics is implemented. Designed filter circuits are supplied as study kit for laboratory usage. Besides it is aimed that filter circuits can be easily adapt to other systems. Switched capacitors have been used for a long time in the integrated circuit technology to obtain resistors from capacitors. Filter circuits implemented in this thesis is based in a micro controller that contains switched capacitor circuit blocks. These circuit blocks allows to realise different analog circuit functions since the parameters of the switched capacitor circuit blocks can be changed by the software. This results with implementation of the filter circuits that have programmable characteristics. The designed system consists of a hardware with a microcontroller which is used to implement desired filter circuits,a firmware that aims to change the structure and the parameter of the analog circuit blocks and another PC software that controls the hardware and loads desired filter coefficients to the system. Using the system it is possible to realise low pass and band pass filters which are 2., 4., 6. and 8. orders with the approximation of butterworth, chebyshev and bessel polynomials. The designed system gives the opportunity to examine filter circuits in the real world and in the simulation environment on a PC. Keywords : Switched capacitor, analog filter, PSOC, programmable filter characteristics x