Mikrodenetleyici denetimli sayısal ritm üretici ve elektro-davul tasarımı ve gerçekleştirilmesi
Design and implementation of a microcontroller controlled digital rhytm generator and electro-drum
  1. Tez No: 34280
  2. Yazar: YILDIRAY YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. H. SELÇUK GEÇİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada, özellikle Türk müziği ritmlerinin üretilmesi için ana olarak sayısal bellekli bir ritm üreteci sistemi tasarlanmıştır. Bu tasarıma ek olarak manuel kullanıma da olanak sağlamak için bir de elektro-davul birimi ilave edilmiştir. Ritm üreticinde doğal seslere olabildiğince yaklaşmak için; ritm aletlerinin gerçek sesleri bilgisayar yardımıyla sayısal bilgilere çevrilmiş ve bunlar, bellek yongalarına depolanmıştır. Daha soma bu sayısal ses bilgileri mikrodenetleyicilerin yardımı ile gerçek örneksel seslere çevrilerek ritmler elde edilmiştir. Bu sistem için sekiz adet bellek yongalı, mikrodenetleyici birim ve bunları denetleyen, ritm ile tempo yazılım bügüerinin de yüklü olduğu ana birim tasarımlanmıştrr. Ayrıca bu sekiz birim dışarıdan sekiz bit denetim sözcükleri dizisi tarafından denetlenebilecek durumdadır. Elektro davul sisteminde ise manuel olarak yapılan ritm vuruşları piezo elektrik kristal yardımıyla algılanmakta daha soma bu vuruşların genliklerinin değerlendirilmesi, ve bunların işlenmesi ile ritmler üretilebilmektedir. Ayrıca elektro davul ve sayısal ritm üretecinin çıkışları karıştırılabilmektedir. Ritm yazılımlarında öncelikle Türk müziği ritmlerine yer verilmiştir. On adet değişik ritm ve tempo depolanmış yazılımlardan seçilebilmekte ve bütün sistem bağımsız olarak kullanılabilmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this thesis, a digital rhythm generator is designed particularly for Turkish musical rhythm production. It based on memorizing the digitized sounds rather than synthesizing them artificially. In addition to this design, an electro-drum unit is also added to the system for a manual use. First, in order to obtain the original sounds, those of the real musical instruments sounds are converted to digital data and then stored in memory chips. Then, these digitized sound data are again converted to sounds under the supervision of the micro-controllers in the form of a rhythm. For this purpose, eight client microcomputer units each consisting of a micro-controller with related software, a memory unit, and a main server unit that controls these clients with a software capable of producing Turkish rhythms are designed. Those eight client units are also capable of understanding eight-bit control words applied through their input ports. In the electro-drum system, on the other hand, all manually exerted beats are sensed by a piezo-crystal, and by processing the amplitudes, the rhythms are easily produced. Also, in the designed system, it is possible to mix up the outputs of both the electro-drum and digital rhythm generator. The Turkish musical rhythms are preferred specifically. Ten different rhythms and tempo styles can be chosen by the software as a stand-alone system.