Design and implementation of an automated bill collection system
  1. Tez No: 13975
  2. Yazar: FİLİZ TELATAR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ZEYNEP ONAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
ÖZET OTOMASYONA DAYALI BİR SENET TAHSİL SİSTEMİ TASARIMI VE GELİŞTİRİLMESİ TELATAR, FİLİZ MBA Şubat, 1990 Bu çalışmada, ticari bankaların senet tahsil hizmetleri ile ilgili olarak, uygulamaların verimli ve etkin bir yolla ele alındığı, otomasyona dayalı bir senet tahsil sistemi tasarlanmış ve geliştirilmiştir. Sistemin ana fonksiyonlar! müşteriden senet kabulü, senet tahsil yerinin belirlenmesi ve senedin tahsil edilmesidir. Çalışma, diğer banka alt sistemleri İle bağlantılı olabilecek bir sistem tasarlamaya yönelik olup, senet tahsil sistemi, söz konusu alt sistemler tarafından analiz, planlama ve karar verme süreç lerinde kullanılacak olan veriyi sağlamaktadır. Sistemler arası etkileşimleri kolaylaştlrabilmek açısından tasarlanan sistem, veri tabanına kolay erişim sağlayan yöntemler kullanmaktadır. Mantıksal bir tasarım elde etmek amacıyla yapısal analiz ve tasarım teknikleri kullanılmıştır. Mevcut sistemin analizi için veri akış şemaları kullanılmış ve buna bağlı olarak senet tahsil - v -sisteminin altı alt sistemi tanımlanmıştır. Alt sistemler arasın daki bağımlılığı azaltmak için bağlantısal bir veri tabanı yöne tim sistemi geliştirilmiştir. Bağlantısal olması nedeniyle veri tabanı yönetim sistemi veri manipulasy onunu kolaylaştırmaktadır. Modül spesifikasyonlari için ise yapisal şemalar kullanılmış, ancak yapısal şema yöntemi, önerilen sistemin anlatımında kul lanılmak amacıyla değiştirilmiştir, Bağlantısal veri tabanı sis temi ve program modülleri Base III Plus paket programı ile gerçekleştirilmiştir. Başlangıç Sayfalarının Sayısı : 10 Sayfa Sayısal : 208 Kaynak Sayısı 19 Sekil Sayısı : 8 Anahtar Sözcükler : Yönetim Bilişim Sistemi, Yapısal Analiz ve Tasarım, Paket Program Tasarımı, Veri Tabanı Yönetim Sistemleri, Kullanım Kolaylığı, Menü Yapısı. - vi -
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DESIGN AND IMPLEMENTATION OF AN AUTOMATED BILL COLLECTION SYSTEM TELATAR, FiLtZ Master of Business Administration February j 1990 In this study an automated hill collection system is designed and Implemented to establish an effective and efficient way of han dling- the activities related with bill collection services of commercial banks. The main functions of the system are accepting the bill to be collected for the customers, determining the place of payment and subsequently collecting the bill. The study attempts to design the system such that it can be linked to the other subsystems of the banking system. The bill collection system px-ovides input to these subsystems for analy sis, planning and decision making support. In order to facilitate the interaction between the systems, the bill collection system provides easy access to methods of querying the database. In order to come up with a logical design, the structured analy sis and design technique is utilised. The data flow diagrams are used to analyse the existing system. The six subsystems of the - Hi -bill collection system are defined as a result of the factoring process. In order to reduce the dependency between the subsystems a relational database management system is developed. Being rela tional, it provides simple data manipulation. The structured chart is used for module specification. On the other hand, the structured chart is modified to be used in describing the pro posed system. The dBase III Plus software is used to implement the relational database and the program modules. Number of preliminary pages - 10 Number of pages : 208 Number of references -. 19 Number of figures -* 8 Key Words : Management Information Ss'stem, Structured Analysis and Design, Software Design, Database Management Systems, User Friendliness, Menu Driven Systems. - iv -