The Achievements and the future of Turkish apparel industry in international markets
  1. Tez No: 13976
  2. Yazar: MEHMET SARIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HÜSEYİN ATEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZET TÜRK HAZIR GİYİM SANAYİİ'NİN ULUSLAR ARASI PİYASALARDAKİ BAŞARILARI VE GELECE?İ SARIO?LU MEHMET İŞLETME YÖNETİMİYÜKSEK LİSANSI EYLÜL, 1990 Son yıllarda dinamik bir gelişim süreci izleyen Türk hazır giyim sanayii, ulaşmış olduğu ihracat miktarı sayesinde Türkiye ekonomisi 'n in gelişiminde önemli sanayi dallarından birisi konumuna gelmiştir. Hazır giyim ihracatındaki bu artış, gerek ulusal gerekse uluslararası nitelikli birtakım sorunlara rağmen devam etmektedir. Ancak, hazır giyim sanayii 'nin ihracatındaki bu artış hızını devam ettirebilmesi ve dış pazarlarda daha da güçlenebilmesi için, önünde duran bu sorunlara kısa ve uzun vadelerde çözüm getirilmesi gerekmektedir. öncelikle Türk hazır giyim sanayii 'nin bugünkü başarılı konumunu ve bu basarının altında yatan etkenleri özet olarak sunan bu çalışmanın amaçları; Türk hazır giyim sanayii 'nin karşı karşıya bulunduğu ulusal ve uluslararası sorunları ortaya koymak ve bu sorunların giderilmesi doğrultusunda getirilebilecek çözümleri tartışmaktır. Söz konusu sorunların ve bunlara getirilmesi öngörülen çözümlerini irenmesinde, literatür taramasından elde edilen bilgiler ile, hazır giyim sektöründe faliyet gösteren 33 firmayla yapılan saha araştırmasının bulguları kullanılmıştır. Beş ana başlık altında sunulmuş olan bu tez çalışması, 88 sayfadan oluşmakta olup, 19 tablo içermektedir. -iv-
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE ACHIEVEMENTS AND THE FUTURE GF TURKISH APPAREL INDUSTRY IN INTERNATIONAL MARKETS SARIOGLU, MEHMET MASTER OF BUSINESS ADMINISTRATION SEPTEMBER 1990 Turkish apparel industry, following a dynamic development process during the recent years, has rapidly increased its export sales, and with this achievement it has become one of the most crucial sectors for the development of the Turkish economy. In spite of the fact that the sector is facing both national and international oriented problems, its total export sales is still continuing to follow an increasing trend. However, in order to improve its international competitive power and ensure increasing export sales in the future, Turkish apparel industry will have to undertake short and long run measures and try to find out solutions for its problems. After providing a brief insight to the present position and the primary reasons underlying the rapid development of the Turkish apparel industry, the study was aimed to bring foreward the factors restraining the export sales and to find out or expose precautions and solutions to overcome these problems. Towards the achievement of this objective, the study was based on the data obtained both from literature and field surveys. This thesis presents the discussion in 5 chapter and 88 page, and it contains 19 table. ?i 1 1-