Pladyum katalizörlü hidroarilasyon reaksiyonları
Hydrorarylation reaction by palladium catalyst
  1. Tez No: 139762
  2. Yazar: ÇİDEM YOLAÇAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NÜKET ÖCAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 243
Özet
P-Laktam gibi heterosiklik sistemler ve bunların substitue türevleri, pestisid ve farmasötik amaçlı kimyasalların hazırlanmasında kullanılan bileşikler olmaları nedeniyle özellikle organik kimyada önemli bir smıfi teşkil etmektedirler. Ayrıca, sağlık açısından son derece önemli olan ve antibiyotik olarak kullanılan penisilin ve türevlerinin de P-laktam halkası içermesi ve taşıdıkları substituentin etkisine göre biyolojik aktivitelerinin değişmesinden dolayı P-laktamlar her zaman ilaç dizaynında önemli yer tutmaktadırlar. Bunun yanı sıra, Heck reaksiyonu olarak bilinen alkenlerin paladyum katalizörlü arilasyonu ve alkenizasyonu organik sentezlerde yeni bir karbon-karbon bağ oluşumu ile sonuçlandığı için çok etkili katalitik metodlardan biri olarak güncelliğini korumaktadır. Son yıllarda ise alkenlerin özellikle bisiklik halka sistemlerinin asimetrik Heck-tipi hidroarilasyonlan, hem reaksiyon kolaylığı ve hem de stereoselektif sonuçlar vermesi nedeniyle yoğun bir şekilde incelenmektedir. Diğer taraftan, yeni peptid dizaynlarında yer almaları, dolayısıyla canlı sistemlerdeki önemi nedeniyle, hem sentetik ve hem de ilaç kimyasında kullanılan bileşikler olan y-aminobutirik asid (GABA) türevlerine ilgi de her geçen gün daha da artmaktadır. Bu tür bileşikler sınıfina katkıda bulunabilmek amacıyla başlatılan araştırmamızda, bisiklik laktam türevi olan (+/-)-2-azabisiklo[2.2.1]hept-5-en-3-on bileşiği başlangıç maddesi olarak seçilmiş ve bu bileşiğin azot grubunun açillendirilmesi sağlanarak hidroarilasyon reaksiyonları için kullanılacak olan başlangıç maddeleri hazırlanmıştır. Bu türevlerin paladyum katalizörlüğünde hidroarilasyon reaksiyonları gerçekleştirilerek bir dizi aril ya da hetaril substitue bisiklik laktam türevleri sentezlenmiştir. Elde edilen bu yeni bileşiklerin çeşitli reaksiyon koşullan denendikten sonra C-N bağı kopartılarak canlı sistemler üzerinde etkili "'abilecek siklik GABA türevlerinin sentezi gerçekleştirilmiştir. sntezlenen tüm yeni bileşiklerin yapılan infrared, nükleer magnetik rezonans (*H, 13C), kütle ektral verilerinden yararlanılarak aydınlatılmıştır. nahtar Kelimeler : PaladyumÇH) Katalizörü, Heck ve İndirgen Heck Reaksiyonları, Bisiklik Laktamlar, Siklik GABA Türevleri vııı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Heterocyclic systems such as P-lactams and substitued derivatives of this species form an important class in the organic chemistry; they play an intricate role in the preparation of a variety of pharmaceuticals and pesticides. For example, penicillian and similar derivatives P-lactam rings. By replacing certain substituent attached to the p-lactam rings, the biological activity of these important antibiotics can be altered. Furthermore, the arylation and alkenization of alkenes in presence of palladium catalyst in organic synthesis named as Heck reaction, keep their currency as very effective catalyzing method in forming carbon-carbon bonds. Recently, the asymmetric Heck-type hydroarylation of specific bicyclic ring systems of alkenes have been examined intensively, because of the easily obtained stereoselective results. In addition, they take places in designing new peptides, because of their importance in alive systems, y-aminobutyric acid (GABA) and its derivatives are arousing new interest for both the synthetic and pharmaceutical chemistry. In this procedure being begun for contributions to compounds of these species, (+/-)-2-azabicyclo[2.2.1]hept-5-en-3-one compounds has been selected as the initial material being lactam derivative and the initial materials has been prepared for using in hydroarylation reactions by the acylation nitrogen group of this compound. By realizing hydroarylation reactions of these derivatives with palladium catalyst, a series of aryl or hetaryl substituted bicyclic lactam derivatives have been synthesized. After examining the different reaction conditions of these new obtained compounds, by 'iminating the C-N bond the synthesis of cyclic GABA derivatives which may be effective on ive systems had been realized. be structures of the synthesized compounds were determined by infrared, nuclear magnetic sonance (*H, 13C) and mass spectroscopic data. keywords : Palladium(II) Catalyst, Heck and Inductive Heck Reactions, Bicyclic Lactams, Cyclic GABA Derivatives. DC