Mekanik preslerin tasarım kriterleri ve optimize edilmesi
Design criterias and optimization of mechanical presses
- Tez No: 139819
- Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA BOZACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Konstrüksiyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZET Bir mekanik pres tasarımında göz önünde tutulması gereken birçok kriter vardır. Bunlardan başlıcaları maliyet, tonaj ve hızdır. Bu kriterlerden tonaj ve hız kullanıcıya bağlıdır. Fakat maliyet kriteri tasarım esnasında belirlenir. Bu çalışmada mekanik preslerin tasarım kriterleri belirlendi ve birbirleri arasındaki ilişki incelendi. Maliyet kriterini de en çok etkileyen faktör pres ağırlığı olduğu için pres gövde kesitleri incelenip aralarında bir karşılaştırma yapıldı. Ve bu karşılaştırma sonucunda uygun kesit belirlendi. Bu çalışmada C tipi döküm gövdeli pres üzerinde yapıldığı için eğri eksenli çubuklar konusundan yararlanıldı. Gövde hatlarını belirleyen denklemler yapılan ölçümler sonunda tespit edilen noktalardan matematik destekli bilgisayar yazılımı kullanılarak oluşturuldu ve gerçeğe en yakın sonuçlar elde edildi. Anahtar kelimeler : Mekanik presler, preslerde tasarım kriterleri, gövde analizi. IX
Özet (Çeviri)
ABSTRACT There are so many factors to be considered in the design of a mechanical press. These are tonage, speed and cost. Tonage and speed depend upon the user. However, the cost criterian is determined during design process. In this work, press design criteria are determined and the relation between them are evaluated. Since the press weight is main factor which affect the cost criterian, press body cross-sections are considered and comparison between different body cross-sections is done. As a result of this comparison, proper cross-section is determined. Since this work has been done on a C type cast press body, the subject of curved axis bars is used. The equations which define the body structure are obtained using mathematic aided computer software. It's observed that the obtained results are very close to real results. Keywords : Mechanical presses, design criterias of presses, body analysis.