Özdil (Trabzon-Yomra) ve çevresinin jeolojik incelemesi
  1. Tez No: 13985
  2. Yazar: KADİR EŞER
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SALİM GENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖSET İnceleme alanı, Doğu Pont id kuşağı kuzey zonunda ve Trabzon G43 b 4 paftasının içerisinde yeralmaktadır. «-Çalışma alanının tabanında Alt Kretase (?) yaşlı ande zitik tüf, andezit, spilitleşmiş bazalt ve mercek şeklinde kristalize kireçtaşlarından meydana gelen Tepeköy formasyonu bulunmaktadır» Tepeköy formasyonu üzerine ise dasilik tüf, kırmızı kireçtaşı dasit ve yer yer kuvarslı andezit birim lerinden oluşan Çağlı formasyonu uyumlu gelmektedir. özdil granitoidi ise inceleme alanında Tepeköy formasyonunu kes mekte olup, Çağlı formasyonu içinde bu birine rastlanılma mıştır. Ancak hidroterral cevherleşmelere bağlı alanlar bulunmaktadır. Diyorit daykları ise Tepeköy formasyonu ile özdil granitoidini kesmektedir. Torlak lı dasiti alüvyon ha riç çalışına alanının en genç birini olup, Tepeköy formasyon ile özdil granitoidini kesmektedir. Yörede yüzey enen birimler tektonik yönden incelenmiş tir» Sonuçta özdil granitoidinin sokulumu ile yörenin tekto nizması arasında bir ilişkinin var olduğu bel irlen miştir. Saha gözlemleriyle, granit intrüzyonun yan kayaçları zorlana yaparak yerleştiği ve tabakaları kubbeleşti rdiği saptanmış tır» Ayrıca özdü granitoidi yerleşim zonu olarak epizon granitlere karşılık gelmektedir. {İnceleme alanında bulunan, kayaçlardan alınan çatlak ölçülerinden hazırlanan kontur diyagramlar 1 yorumlanmış ve yöreyi K20-7ÖB yönlü basınç kuvvetinin etkilediği belirlen miştir. Ayrıca Tepeköy formasyonunun K25B yönlü basınç kuv vetinin etkisinde kaldığı ve arazide tansiyon çatlaklarının 10-15 cie kalınlığında kuvars daroarları şeklinde aynı yönde olduğu bulunmuştur. Yine aynı doğrultuda diyorit daykları bulunmakta olup, bunlar Tepeköy formasyonu ile özdil grani toidini kesmektedir* özdil granitoidine ait örneklerin modal analiz sonuç larına göre siyenogranit, kuvarsça zengin granitoid ve gra nitoidin esas bileşimi olan alkali feidispat granit birimle rinden meydana geldiği saptanmıştır. Bu granitoidi oluşturan magmanın bileşimi ise QAP sisteminde kuvars-alka li feidispat alanına düşmektedir. Buna göre granitoid plutonunun dış ke sişinin farklı, yerlerinde bulunan siyenogranit ile kuvarsça zengin granitoid muhtemelen ilk oluşan birimlerdir. Vt
Özet (Çeviri)
SUMMARY The study area is situated at the North Eastern, part of Pont id Belt. The Early Cretaceous (?) aged Tepeköy formation is situated at the bottom consist of andesitic tüff, andesite, spilitic basalt and kristal ized limestone which is shape of lens, Tepeköy formation is conformxbly over. lied Çağlı formation contains aasitic tuff, reddish limestone, dasites a^nd interrupted andesites with quartz, özdü granitoid outs the Tepeköy formation,, but this granitoid is not find in §a§ii formation in study area. Diyorit dayks out through t tepeköy formation and özdü granitoid. Tori aklı. Dasites axcept alüvyon unit is the youngest. formation and outs Tepeköy formation and özdü granitoid. The stratigraphic units mapped in study area are studied respect to tectonic way. As a result has been determined there are realationship between tectonic of region and intrusion of özdü granitoid. Interpreting the contour diagrams prepared with fracture measurements taken from the rocks in study are^ and direction of compressive forces effecting the s.rea was determinated M20-7QW. It was determinated that czdil granitoid consist of siyenogranit, granitoid fairly riched quartz and alkali feldispar granit according to result of experimental analysis. VIÎ