Derin çekme sac kalıpçılığında buruşma problemlerinin incelenmesi
Investigation of wrinkling problems on the deep drawing sheet metal tools production
- Tez No: 139885
- Danışmanlar: PROF. DR. FERRUH ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET Bu çalışmada, gelişen üretim teknolojileri ile birlikte günümüzde kullanımı artmakta olan, sac parçalarda derin çekme prosesi üzerinde durulmuş ve bu proseste en çok karşılaşılan problemlerden biri olan buruşma problemi incelenmiştir. Derin çekme kalıplarında meydana gelebilecek buruşma problemlerinin, parçanın ve kalıbın tasarımı aşamasında önceden belirlenebilmesi ve önleminin alınabilmesi için teorik çözüm araştırılmış ve ayrıca tasarım aşamasında bilgisayar destekli simülasyon yapılmıştır. Teori ve simülasyon sonuçları yapılan deney kalıbı ile karşılaştırmıştır. Yapılan bu karşılaştırma sonucunda derin çekme kalıplarında üretim aşamasında oluşabilecek istenmeyen durumlar önceden tespit edilebileceği ve önlemlerinin alınabileceği sonucuna ulaşılmıştır. ANAHTAR KELİMELER Derin çekme, Buruşma, Sac şekillendirme kalıplan
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, deep drawing process of the sheet-metal parts, which is an increasingly used process today, was emphasized, and wrinkling, one of the most common problems in this process, was discussed. Theoretical solutions were investigated for predicting and avoiding the wrinkling problems that can occur in deep-drawing tools, before designing the part and the tool, and a computerized simulation was also carried out. Theoretical and simulation results were compared to those of the testing tool. As a result of this comparison, it was concluded that the possible unwanted problems that can occur in production stage could be predicted and avoided beforehand. KEY WORDS : Deep-drawing, wrinkling, metal forming tools