Eksenel kaymalı yatakların performans karakteristiklerine deformasyon etkisi
Deformation influence upon performance characteristics of thrust bearings
  1. Tez No: 139915
  2. Yazar: AHMET TOKLAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİN GÜLLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
ÖZET Bu çalışmada, yatak deformasyonunun dikkate alındığı eksenel kaymalı yatakların performans karakteristikleri incelenmiştir. İnceleme sırasında ilk önce yataktaki basınç dağılımı Reynolds denklemi ile bulunmuştur. Reynolds denklemi izotermal şartlarda ve yağ viskozitesi sabit kabul edilerek çözülmüştür. İkinci aşamada yataktaki deformasyon miktarı lineer elastik malzemelere uygulanan bünye denklemleri ile bulunmuştur. Elde edilen sonuçların genel bir anlam taşıması için boyutsuz denklemlerle çalışmak tercih edilmiştir. İncelemenin sonunda yatakta belli bir basınca karşılık oluşan deformasyon miktarı, deformasyon öncesi ve deformasyon sonrası yatağın yük taşıma kabiliyeti bulunup karşılaştınlmıştır. Bu karşılaştırma çelik-çelik ve çelik-bronz malzeme çiftleri için yapılmıştır. Çelik-bronz çiftinde yatakta maksimum % 2.13'lük bir yük taşıma kaybı olduğu görülmüştür. Anahtar Kelimeler : Eksenel kaymalı yatak, deformasyon, elastohidrodinamik, EHD.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Deformation Influence Upon Performance Characteristics of Thrust Bearings This study examines the viewpoints on performance characteristics of thrust bearings. Firstly, pressure distribution in the bearing has been calculated with Reynolds equation. Reynolds equation has been solved with oil viscosity and isothermal conditions which are accepted to be stable. Secondly, the constitutive equation that applied for linear elastic material which for calculating the bearing deformation. We preferred to examine this case by dimensionless equations, for the purpose of general sense that the results is achived. Consequently, bearing load carrying capacity that occured before the deformation and after the deformation have been calculated and compared, besides amount of deformation that occured on the bearing under pressure has been calculated. Comparison is done for material pairs; steel-steel and steel-bronze. Steel-bronze pair lost their load carrying capacity as 2.13%. Key words : Thrust bearing, deformation, elastohdrodynamic, EHD