Eksenel yüklemeye maruz delikli plaklarda girinti problemi
Inclusion problem in axially loaded plates with a hole
  1. Tez No: 139939
  2. Yazar: GÜROL AK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR PALA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZET Çalışmada dairesel delikli sonsuz plağa girinti problemi değişik koşullar altında ele alınmaktadır. Sonsuz plağın r, yarıçaplı dairesel deliği içine d yançaplı silindir çakılmaktadır. Çalışmanın ilk bölümünde, smın gerilmesiz sonsuz plağın r, yarıçaplı deliğine Mo Burulma momentine maruz d yarıçaplı silindirin çakılması problemi ele alınmıştır. Aynı problem, plağın tek eksenli ve eksenel düzgün çekmeye maruz olduğu haller için de çözülmüştür. Problem, lineer çözümlere sahip olması dolayısıyla süperpozisyon tekniği kullanılarak değişik yükleme koşullan için çözümler elde edilmiştir. Girinti ile plak arasındaki ara yüzey basıncını bulmak için iki farklı yöntem kullanılmıştır. Birinci yöntemde basıncın 0 açısından bağımsız olduğu kabul edilirken; ikinci yöntemde basıncın 0 açısına bağlı olacağı kabul edilmiştir. Sonuçlar, girinti / probleminde gerilmelerin, basıncın olmadığı durumdakinden önemli ölçüde farklı olduğunu göstermektedir. Çalışmanın ikinci bölümünde ilk bölümde elde edilen sonuçlar kullanılarak; plak ve silindirin farklı malzemeden üretilmiş olması koşulunda değişik malzeme kullanımının gerilme dağılımına etkisi incelenmiştir. Sonuç olarak; girinti probleminde, farklı elastik malzemelerin kullanımının ara yüzey basıncım pek değiştirmediği gözlemlenmiştir. Çalışma dahilindeki tüm incelemeler girinti sıkılığının, plak üzerindeki gerilmeler ve basınç üzerindeki etkisi dikkate alınarak yapılmıştır. Sonuç olarak; gerilmelerin, girinti sıkılığı ile doğru orantılı olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT In this study, the inclusion into a circular holed, infinite plate is studied for different conditions. A cylinder with a radius of d is inserted into the circular hole with a radius of r, on an infinite plate. In the first part of the study, the inclusion of the specified cylinder with a torsion M0 on it, to the circular hole of an infinite plate without axial loading is studied. The same problem is studied; in case, the plate had been both one and two axially loaded. Since the problem has linear solutions; via superposition technique, solutions for different loading conditions are obtained. In this part, two different methods to find the pressure between the included cylinder and the plate, are performed. In the first method; it is assumed 1hat the pressure is not dependent on 9 ; but, on the second method; it is assumed that pressure is dependent on 0. The results show that the stresses change abruptly whether there is pressure in between the plate and the inclusion. In the second part of die study, die results found in the first part are used. The effects on the stresses by using plate and inclusions made of different materials is investigated. As a result; it is seen that the usage of different materials is not a major effect on the magnitude of the pressure in between the plate and the inclusion. All along the study, the investigations are all performed according to the value of the interface. As a result; it is seen that the stresses are directly dependent with the the value of the interface. Key Words : Inclusion, Infinite plate, Circular hole, Cylinder, Stress distribution, Axial loading, Superposition, Interface