Finlandiya (Enso) tüplü fidan üretim projesinin teknoloji transferi ve finansman açısından incelenmesi
Investigation on the potted seedlings production project of Finland with regard to technology transfer and financing
  1. Tez No: 139953
  2. Yazar: YUSUF AKÇA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMET DAŞDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
ÖZET Yüksek Mühendislik Tezi FİNLANDİYA (ENSO) TÜPLÜ FİDAN ÜRETİM PROJESİNİN TEKNOLOJİ TRANSFERİ VE FİNANSMAN AÇISINDAN İNCELENMESİ Yusuf AKÇA Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Orman Mühendisliği Anabilim Dalı Tez Danışmanı : Doç. Dr. İsmet DAŞDEMİR Haziran 2003, 138 sayfa Bu çalışmada; Finlandiya ile ortaklaşa yürütülen Türkiye'de Tüplü Fidan Üretimi ve Ağaç Islahı Tekniklerinin ve Çalışmalarının Geliştirilmesi Projesinin teknoloji transferi ve finansman açısından olumlu ve olumsuz yönlerinin ortaya koyulması amaçlanmıştır. Bu amaçla proje ile getirilen teknoloji, proje gerçekleşmeleri ve projenin finansmanı incelenmiştir. Değerlendirmeler sonucunda; proje ile getirilen teknolojinin turba, kap ve fidan köklerindeki sorunların giderilememesi nedeniyle Türkiye şartlarına uygunluğunun sağlanamadığı belirlenmiştir. mÖZET (devam ediyor) Ayrıca makro ve mikroekonomik değerlendirmeler sonucunda fidan tipleri esas alınarak yapılacak ağaçlandırmalarda çıplak köklü fidan üretim tekniğinin NBD ve FMO değerlerinin diğer fidan üretim tekniklerine (ENS O ve Polietilen) göre daha üstün olduğu anlaşılmıştır. Teknoloji transferi istihdama ve döviz tutumuna olumsuz etki yapmakta ve bu nedenle hem makro düzeydeki kalkınma amaçlan hemde sektör amaçlan ile çelişmektedir. Anahtar Kelimeler : Teknoloji Transferi, Finansman, Proje Değerlendirme, Tüplü Fidan, ENSO Bilim Kodu: 502.05.01 iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT M. Sc. Thesis INVESTIGATION ON THE POTTED SEEDLINGS PRODUCTION PROJECT OF FINLAND (ENSO) WITH REGARD TO TECHNOLOGY TRANSFER AND FINANCING Yusuf AKÇA Zonguldak Karaelmas University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Forest Engieering Thesis AdvisonAssoc. Prof. İsmet DAŞDEMİR June 2003, 138 pages. In this study, it is aimed to reveal the negative and positive aspects of potted seedlings production and tree improvement techniques and the project of study developing which carried out with Finland in terms of technology transfer and finance. Thus, it is searched the finance of the project, the occurring of project and the technology which is brought through the projects. In conclusion of the evalution, it is started that because of the problem which is not come over existing in peat, pot and roots of seedling, the project is not avaible in Turkey's condition.ABSTRACT (continued) Besides, in terms of micro and macro evaluations, it is understood that the technique of naked rooted seedlings producing is superior to that of other seedling producing techniques if we take into consider the seedling types. Technology transfer affects the employment and foreign currency so that it is contrary for the aim of sector and macro developing aims. Key Words : Technology Transfer, Financing, Project Evalution, Potted Seedling, ENSO. Science Code : 502.05.01 VI