Kentlerde alternatif bir yeşil alan modeli olarak çatı ve teras bahçelerinin irdelenmesi: Adana kenti örneği
Investigation of roof and terrace gardens as an alternative green area model for cities: Acase study for Adana
  1. Tez No: 139974
  2. Yazar: MELTEM ÇETİNMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜMER GÜLEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi KENTLERDE ALTERNATİF BİR YEŞİL ALAN MODELİ OLARAK ÇATI VE TERAS BAHÇELERİNİN İRDELENMESİ : ADANA KENTİ ÖRNEĞİ Meltem ÇETINMAN Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Peyzaj Mimarlığı Anabilim Dalı Tez Danışmanı : Prof. Dr. Sümer GULEZ Mayıs 2003, 135 sayfa Günümüzde, kentsel gelişme ile tek düze olmuş bir yaşam içerisinde kalan insanlar, nefes alabilmelerini sağlayacak farklı mekan arayışına girmişler ve doğal yaşam döngüsünü sağlayan hava, su, güneş, yağmur, rüzgar ve bunun gibi atmosferik olayların, içinde bulundukları teknolojik gelişim süreci içersinde yok olma tehlikesi ile karşı karşıya olduğunu göz ardı etmişlerdir. mÖZET (devam ediyor) Fakat, unutulmamalıdır ki, yeni iş alanları, yeni yaşam mekanları, lüks ve rahat yaşam yanında yüksek apartmanlar, geniş yollar, fabrikalar gibi yapısal elemanları sembolize eden teknoloji, doğa ile kombine edilerek uygulanmadığı zaman gelişmeye değil zaman içerisinde kaybolmaya neden olacaktır. Kentlerimizin içinde bulunduğu bu kısır döngüye bir çözüm yolu bulabilmek, kentsel mekanlar içerisinde doğal yaşamın korunmasını sağlamak ve yaşanacak yeni mekanlar oluşturabilmek amacıyla, yaşam ortamlarımıza alternatif bir çözüm yolu olarak çatı ve teras bahçeleri uygulanmıştır. Çalışmada, çatı ve teras bahçesi adı altında ifade edilen bu yeni teknolojik olgunun kentsel mekanlar için önemi vurgulanmış ve tarihi gelişimi incelenmiştir. Bunlara ek olarak, yapısal kitleler arasında boğulan yaşam ortamlarım rahatlatacak alternatif çözüm yolu olarak çatı ve teras bahçesi teknolojisinin günümüzdeki konumu Adana Kenti örnek alınarak irdelenmiştir. Anahtar Kelimeler : Çatı ve Teras Bahçesi, Alternatif Yeşil Alan, Adana Kenti Bilim Kodu : 501.05.01 iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis INVESTIGATION OF ROOF AND TERRACE GARDENS AS AN ALTERNATIVE GREEN AREA MODEL FOR CnTES: A CASE STUDY FOR ADANA Meltem ÇETİNMAN Zonguldak Karaelmas University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Landscape Architecture Thesis Advisor: Prof. Dr. Sümer GULEZ May 2003, 135 pages. Nowadays, tall buildings, wide roads and factories form the dominant image for many of our so called developed cities. It is a fact that natural factors such as oxygen, carbon-dioxide, water, sunshine, rain, wind etc. help the human beings continue their lives.ABSTRACT (continued) However, it is neglected that those factors are diminishing in the areas that people live in. And that causes to reduce the human life span. If the technology is not combined properly with the nature, the recession takes place rather than development As a result of the investigations made, in order to protect the natural life and to create newer habitations, roof and terrace gardens are presented as a solution for intensively constructed cities. The scope of this study is to determine the historical developments, to emphasize the importance of roof gardens for the suffocated cities with buildings, to investigate the short and long-run benefits and to determine their current situation. Key Words : Roof and Terrace Garden, An Alternative Green Area, Adana City. Science Code: 501.05.01 VI