Zonguldak bölgesi şifertonlarının zenginleştirilmesi
Beneficiation of fire clays of Zonguldak region
  1. Tez No: 139977
  2. Yazar: ADNAN GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İHSAN TOROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
ÖZET Maden Mühendisliği Yüksek Mühendislik Tezi ZONGULDAK BÖLGESİ ŞİFERTONLARININ ZENGİNLEŞTİRİLMESİ Adnan GÜNEŞ Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Maden Mühendisliği Anabilim Dalı Tez Danışmanı: Doç. Dr. İhsan TOROĞLU Ocak 2003, 99 sayfa. Bu çalışmada, Zonguldak bölgesi şifertonlarımn permroll manyetik ayırıcısıyla ve hidrosiklonla zenginleştirilmesi olanakları araştırılmıştır Killer hakkında bilgiler verildikten sonra, killerin Dünya ve Türkiye' deki durumlarına değinilerek, sektörde üretim yapan kuruluşlardan bahsedilmiştir. Killere uygulanabilecek zenginleştirme yöntemleri incelendikten sonra, deneysel çalışmalarda Zonguldak bölgesi şifertonlarımn Permroll manyetik ayırıcıyla ve hidrosiklonla zenginleştirme çalışmaları yapılmıştır. Şiferton numunesinin manyetik ayırma ile zenginleştirilmesinde tane boyutu, ayırıcı bıçakların konumu ve sıcaklık gibi değişkenlerin etkisi incelenmiştir. Hidrosiklonla zenginleştirme çalışmalarında da, basınç ile pülpte katı oram esas alınarak hidrosiklon deneyleri yapılmıştır. mÖZET (devam ediyor) Bu iki zenginleştirme yönteminden elde edilen sonuçlar incelenip, değerlendirilmiştir. Anahtar Sözcükler : Şiferton, Manyetik Ayırıcı, Hidrosiklon Bilim Kodu : 607. 02. 03 iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT M. Sc. Thesis BENEFICIATION OF FIRE CLAYS OF ZONGULDAK REGION Adnan GÜNEŞ Zonguldak Karaelmas University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Mining Engineering Thesis Advisor: Assoc. Prof. Dr. İhsan TOROGLU January 2003, 99 pages. In this study, the beneficiation probability of Zonguldak region fire clays by permroll magnetic seperator and hydrocyclone was investigated. Information about clays were given and saying about the condition of clays both in Turkey and World, companies having production in industry were discussed. In experimental studies beneficiation practices of Zonguldak region fire clay by permroll magnetic seperator and hydrocyclone were performed. In the benefication of fire clay samples, which were used in experiments, by magnetic seperation, the effects of variables like particle size, condition of seperating blade and temperature was examined. In benefication practices by hydrocyclone, hydrocyclone experiments were performed considering pressure and solid ratio of pulp principle properties.ABSTRACT (continued) Results obtained from these two beneficiation methods are investigated and evaluated. Key Words : Fire Clay, Magnetic Seperator, Hydrocyclone Science Code : 607. 02. 03 VI