Zonguldak bölgesi sera gazı emisyon miktarlarının belirlenmesi
Determining the amounts of greenhouse gas emissions in Zonguldak region
- Tez No: 179841
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YILMAZ YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Endüstri devriminden sonra, fosil yakıtlarının aşırı tüketilmesi sera etkisini kuvvetlendirmiştir. Bu da, küresel ortalama sıcaklıkların artması ile sonuçlanmıştır. Buna bağlı olarak da iklimler değişmektedir. İklim değişikliği ile mücadelede ilk adım sera gazları emisyon envanterinin hazırlanmasıdır. Bu çalışmada, Zonguldak Bölgesindeki evsel ısınmadan, termik santralden ve trafikten salınan sera gazları emisyonlarının miktarları hesaplanmıştır. Evsel ısınmadan kaynaklanan emisyonların hesaplanmasında USEPA ve IPCC emisyon faktörleri kullanılmıştır. IPCC emisyon faktörleri kullanılarak 3.048×105 ton/yıl CO2, 966.71 ton/yıl CH4 ve 4.83 ton/yıl N2O emisyonu hesaplanmıştır. Termik santral için de CORINAIR, USEPA ve IPCC emisyon faktörleri kullanılmıştır. IPCC emisyon faktörleri kullanılarak ÇATES'den yılda 2.12×106 ton CO2, 23.04 ton CH4 ve 33.34 ton N2O salındığı hesaplanmıştır. Ayrıca, il genelindeki trafikten kaynaklanan emisyon miktarları ise 1918 ton/yıl VOC, 3933 ton/yıl NOx, 5981 ton/yıl CO ve 106 ton/yıl PM olarak hesaplanmıştır. Son olarak, tüm emisyonlar için VOC/NOx oranı hesaplanmış ve ozon oluşumunda VOC limitli fotokimsayal tepkimelerin etkin olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
After industry revolution, burning of fossil fuels excessively has enforced the greenhouse effect. This results in increase in global mean temperature. Depending on that, climates have been changing. The first step in dealing with climate change is the preparation of the greenhouse gases emission inventory. In this study, the amounts of greenhouse gas emissions, emitted from residential heating, thermal power plant and traffic, have been calculated in Zonguldak Region. In calculation of residential heating emissions USEPA and IPCC emission factors have been used. Emissions of 3.048×105 tones/year CO2, 966.71 tones/year CH4 and 4.83 tones/year N2O have been calculated by using IPCC emission factors. For thermal power plant, CORINAIR, USEPA and IPCC emission factors have been used. By the use of IPCC emission factors, it has been found that 2.12×106 tones CO2, 23.04 tones CH4 and 33.34 tones N2O have been emitted from ÇATES annually. Moreover, the amounts of emissions from total city traffic have been calculated as 1918 tones/year VOC, 3933 tones/year NOx, 5981 tones/year CO and 106 tones/year PM. Finally, VOC/NOx ratio for all these emissions has been calculated and it has been found that VOC limited photochemistry occurs in troposheric ozone formation.