Betonarme konut tipi bir yapının taşıma gücüne göre bilgisayarla projelendirilmesi
  1. Tez No: 1400
  2. Yazar: NİLGÜN YAZICI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET DURMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
O.ZET Türkiye'de yürürlüğe yeni giren bir yöntem olması nedeniyle, bu çalışmada taşıma gücü hesap yöntemiyle betonarme konut tipi bir yapı nın (14.5mxl2m) bilgisayar desteği ile projelendirilmesi yapılmaktadır. Çalışma üç asıl ve iki ek bölüm olmak üzere toplam beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; Vaziyet planı, mimari plan, kesit ve cephe görü nüşleri ile gerekli diğer veriler sunulmaktadır. İkinci bölümde, bu tip yapıların projelendirilmesinde, başka kay naklara ihtiyacı en aza indirmek düşüncesiyle, kullanılan yöntem ve bağıntılar kısaca açıklanmakta, yapısal çözümleme matris deplasman yön temiyle, sabit yük, hareketli yük, deprem ve rüzgar yükleri için ayrı ayrı yapılıp, sonuçlar yük katsayıları ile çarpılarak gerekli yük kom binezonları elde edilmekte ve hesapların bir çoğu çalışmanın hacmini gereksiz yere artırmamak düşüncesiyle çizelgeler halinde verilmekte dir. Üçüncü bölümde ise usulüne uygun olarak çizilen ancak küçültül- düklerinden ölçekleri değişen kalıp ve donatı planlarına ait paftalar verilmektedir. Bu son bölümü, çalışmanın bütününden çıkarılan başlıca sonuçlar ile yararlanılan eserleri belirleyen kaynaklar listesi izlemektedir. Ek A da bu tip bir yapının projelendirilmesinde kullanılan çizel ge ve abaklar verilmekte, Ek B de ise bilgisayar programına temel olan matris deplasman yönteminden kısaca söz edilmekte, hesap sırası, akış diyagramı ve program listeside burada verilmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this process a reinforced concrete house type (14.5 m x 12 m) building is projected and structural analiysed by the matrix displase- ment method of computer system. This project consists of three main sections and two additional sections. First section consists of structural data. Using methods and relation ships between these data that are given the second section. The structural solution of this project is analysed due to the combined loads by this method. In third sections, Building mold plan, reinforcment plan, the result and references are obtained at the end of this solution. Charts and constand values about this method are output by the first additional section, method of solution, flow charts and list of computer program are output by the second one.