Bozulmuş dalga şekilli şebekede enerji ölçümü
Energy measurement under distorted waveform
- Tez No: 140042
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. HAKAN HOCAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
IV ÖZET Bu tezde bozulmuş dalga şekilli şebekede güç ölçme problemi irdelenerek mevcut ölçüm sistemlerinin zaafları ve kVAh temelli fiyatlandırmanm önemi gösterilmiştir. Bölüm II de standartlarda ve literatürde yer alan değişik yaklaşımlara göre güç hesaplama yöntemleri incelenmiştir Akım ve gerilimin harmonikler içermesi durumunda aktif ve reaktif güç ölçüm yöntemleri incelenerek bunların karşılaştırması verilmiştir. Bölüm III de gerçekleştirilen deneysel çalışma ile mevcut sayaçların bozulmuş dalga şekilli şebekedeki performansları incelenmiş ve sayaçların ölçtüğü güç bölüm II deki güç ölçüm yöntemleri ile karşılaştınlmıştır. Sayaçların harmonik içerikli akımlarda hatalı ölçüm yapmalarının sebepleri araştırılmıştır. Bölüm IV de bozulmuş dalga şekilli şebekede verimliliğin arttırılması ve klasik güç ölçme sistemlerinin zaaflarının önüne geçebilmek için kVAh ölçen sayaç önerilmiştir. Ayrıca, kVAh ölçen sayaç kullanılması ve uygulanacak fiyat politikası ile konutların reaktif güç kompanzasyonunu özendirilecekleri gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this thesis, power-measuring problem on distorted waveform systems is studied. Inadequacy of present measuring systems and importance of kVAh base pricing are demonstrated. Different power measuring methods according to standards and existing literature are reviewed in part II. Consequently active and reactive power measuring methods are quantitatively compared by giving particular emphasis for the distorted waveform conditions. In part III, performances of commercially available energy meters under the distorted waveform are experimentally tested. The results are evaluated against power measurement methods detailed in part II. Discrepancies between results are methodically examined and accordingly on error mechanism is speculated. In part IV, a new kind of meter for measurement of kVAh is proposed. It is demonstrated that the new measurement system increases the efficiency of the system. Moreover it is pointed out that by using kVAh based pricing policy, small consumer will be encouraged for compensation of their reactive power demand.