TEM otoyolu ve D100 karayolunun Çamlıca-Sakarya arasındaki kesiminde, yol kenarı bitki ve toprak örneklerinde trafik sanayi kaynaklı kuşun kirliliğinin tespiti
Determination of traffic and industry orginated lead contamination in the roadside soil and plant samples of Çamlıca-Sakarya of the section TEM highway and D100 road
- Tez No: 140043
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SALİM ÖNCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
s iv ÖZET Bu çalışmada, TEM otoyolu ve D 100 karayolunun Çamlıca-Sakarya arasındaki kesiminde, yol kenarlarındaki toprak ve bitkilerde trafik ve sanayi kaynaklı kurşun kirliliğinin miktarları ve boyutları araştırıldı. Araştırma konusu bitki ve topraklarda toplam kurşun içerikleri, aşağıda Yerilen miktarlarda bulundu. D100 karayolu toprak örneklerinin kurşun içerikleri; 10. 17 - 396. 16 mg/kg (ort.8.22) TEM otoyolu toprak örneklerinin kurşun içerikleri ; 9.94 ~ 424.08 mg/kg (ort. 87.30) D 100 karayolu bitki örneklerinin kurşun içerikleri, 2.54 -143.73 mg/kg (ort. 18.78) TEM otoyolu bitki örneklerinin kurşun içerikleri ; 2.73 -25.98 mg/kg (ort. 10.41) Bitki ve toprakların toplam kurşun içeriklerinde, toprak, derinliğine, yoldan uzaklığa ve yağış sulan ile akışa geçebilecek miktarlara bağlı olarak belirgin değişimler saptandı. Örnek alınan yerlerin kurşun değerleri ile o bölgelerin trafik yoğunluğu1 arasında ilişki bulunmuştur. Yüksek trafik yükünün olduğu yerlerdeki Pb içerikleri orta ve düşük yoğunlukta trafik yükünün bulunduğu yerlere göre oldukça fijzla çıkmıştır. Diğer bazı şehirlerdeki büyük yollar boyunca toprakta bulunan kurşun içerikleri; Nijerya'nın lbadan şehrinde ortalama Pb 129*130 mg/kg (Fakayode and Olu-Owalabi, 2003), Kaliforniya'da ortalama Pb 170 mg/kg (Sutherland, 2003), Hırvatistan'ın başkenti Zagreb'te ortalama Pb 25.9 mg/kg (Romic and Romic, 2003) şeklinde rapor edilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY lK\i,ö'M Iıı this study, the amount and extent of traffic and industry origihatgd ;'PJt> * contamination in the soil and plants at the roadside of Çamlıca-Sakarya section of TEM highway and D-100 road was investigated. Total lead content of the soil and plants was found as follows The lead content of the soil samples of D100 road; 10. 17 - 396. 16 mg/kg (ave.85.22) The lead content of the soil samples of TEM highway; 9.94 - 424.08 mg/kg (ave.87.30) The lead content of the plant samples of D100 road; 2.54 -143.73 mg/kg (ave. 18.78) The lead content of the plant samples of TEM highway; 2.73 - 25.98 mg/kg (ave. 10.41) Significant variations in thetotal lead of the soil and plants samples was found depending on soil depth, distance from road and runoff due to rainfall. The levels of the lead in relation to the traffic density at the sampling location. Content of the lead at the high density sections were significantly higher than the corresponding levels at the medium and low traffic density sections. There have been reports of certain levels of lead in soil along major roads in several other cities; average Pb levels of 129±130 mg/kg in Ibadan city,Nigeria (Fakayode and Olu-Owalabi,2003), average Pb 170 mg/kg in California (Sutherland, 2003), average Pb 25.9 mg/kg in Zagreb city, Croatian (Romic and Romic, 2003) was reported.