Atıksulardan kurşun gideriminde sepiyolitin kullanılabilirliğinin incelenmesi
Study of using sepiolite on lead removal from wastewater
  1. Tez No: 140048
  2. Yazar: BURCU AKMAN AĞIM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİHAL BEKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada doğal sepiyolit ile sulu çözeltilerden kurşun giderimi farklı deneysel koşullarda araştırılmıştır. Sepiyolit ile kurşun iyonlarının giderim verimi üzerine başlangıç konsantrasyonu, karıştırma hızı, sıcaklık, pH ve dane boyutunun etkisi çalışılmıştır. Langmuir, Freundlich ve Temkin izoterm sabitleri ve bu sistem için farklı koşullardaki doğrulama katsayıları hesaplanmış ve karşılaştırılmıştır. Denge prosesinin en iyi Langmuir izotermiyle maksimum sorpsiyon kapasitesiyle ve 5 1-1 85 mg/g kurşun arasında olduğu olduğu bulunmuştur. Lagregen, Elovich ve yalancı ikinci dereceden kinetik reaksiyon için sorpsiyon kinetiği değişik deneysel koşullarda araştırılmıştır. Yalancı ikinci mertebeden kinetik model için saptanan sorpsiyon oran sabitlerinin kurşun giderimi prosesinde yalancı ikinci mertebe kinetik modeli izlediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the removal of lead ions from aqueous solution using natural sepiolite under different experimental conditions was investigated. The effects of the initial metal concentration, agitation speed, temperature and pH on the removal efficiency of lead were studied. Langmuir, Freundlich and Temkin isotherm constants and correlation coefficients for the present system at different conditions were calculated and compared. The equilibrium process was described well by the Langmuir isotherm model with the maximum sorption capacities were found to be in the range of 5 1 - 1 85 mg/g of lead on sepiolite. The sorption kinetics were tested for the first order reaction, pseudo-first order and pseudo-second order reaction at different experimental conditions. The rate constants of sorption for all these kinetic models were calculated. Good correlation coefficients were obtained for the pseudo second-order kinetic model showing that lead uptake process followed the pseudo-second order rate expression.