Hekzaksiklotrifosfazatrien ve 2,2,4,4-tetrakloro -6,6-difenilsiklotrifosfazatrien ile 2,2-dimetil-1,3-propandiol reaksiyonları
The Reaction hekzaksiklotrifosfazatrien ve 2,2,4,4-tetracloro -6,6-difenilsiklotrifosfazatrien with 2,2-dimetil-1,3-propandiol
- Tez No: 140052
- Danışmanlar: PROF. DR. ADEM KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
ÖZET >HW'& Hekzaklorosiklotrifosfazatrien (trimer) ve 2,2-dimetil-l,3-propandiolun pridm**»^ varlığında, argon atmosferinde THF' de 3 gün oda sıcaklığında karıştırılması ile gerçekleştirilen reaksiyonundan, monospiro ( IH ) bileşiği elde edildi. ( Uf ) Bileşiği daha ileri deneyler için çıkış maddesi olarak kullanıldı. Trimer, 2 mol 2,2-dimetil- 1,3-propandiol ile pridin varlığında, argon atmosferinde THF'de 2 gün geri soğutucu altında manyetik karıştırıcı ile karıştırılarak ısıtıldığında (IH) bileşiği yanında bispiro (TV) bileşiği elde edildi. ( İÜ ) Bileşiği ile ter-bütilamin, THF'de oda sıcaklığında manyetik karıştırıcı ile 17 gün kanştınnlarak ( V ) bileşiği elde edildi. ( III ) Bileşiği, anilin ile argon atmosferinde THF'de 24 saat geri soğutucu altında ısıtılarak ( VI ) bileşiği elde edildi. 2,2, 4,4-tetrakloro-6,6-difenilsiklotrifosfazatrien ve 2,2-dimetil-l,3-propandiol pridin varlığında argon atmosferinde diklormetanda 5 gün karıştırıldığında spiro (VE) ve bispiro ( VIII ) bileşikleri elde edildi. Sentezleri gerçekleştirilen bu bileşiklerin yapılan; FT-IR, kütle spektrometresi, 31P, *H NMR spektrumlanndan ve X-ışınlan kırınımı ölçümlerinden elde edilen verilerle aydınlatıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Hegzachlorocyclotriphosphazatriene (trimer) was reacted with 2,2-dimethyl- 1,3-propandiol in the presence of pridyn in the mixture of THF at room temprature for 3 days under argon atmosphere and mono-spiro compound was obtained. Compound (III) was used as starting material for further experiments. Hegzachlorocyclotriphosphazatriene (trimer) when reacted with 2 eqialent 2,2- dimethyl-l,3-propandiol for 2 days, in the presence of pridyn, under argon atmosphere, in the mixture of THF,under reflux, bispiro (IV) compound was obtained. Compound (III), when reacted with ter-buthylamine for 17 days, at room temperature, under reflux, compound (V) was obtained. Compound (III) when reacted with aniline for 24 hours, under argon atmosphere, in the mixture of THF, under reflux, compound (VI) was obtained. N3P3 CU (Pfrh was reacted with 2,2- dimethl-l,3-propandiol in the presence of pridyn, under argon atmosphere, in the mixture of DCM at room temperature for 5 days, mono-spiro (VII) and bispiro (VIII) compounds were obtained. The structure of these compounds were elucidated by FT-IR, maas, *H, 31P NMR spectra and x-ray diffraction measurement.