Süreç yönetimi
Process management
- Tez No: 140062
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TUFAN VEHBİ KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZET SÜREÇ YÖNETİMİ Süreç Yönetimi isimli, Endüstri Mühendisliği yüksek lisans programı bitirme tezinin içeriği aşağıdaki gibi özetlenebilir : Süreç; kaynaklan kullanarak bir veya daha fazla girdiyi, müşteri için değer yaratan bir veya daha fazla çıktıya çeviren adımlar dizisidir. Süreç Yönetimi ise; süreçlerin sürekli ve düzenli olarak izlenmesi ve geliştirilmesini garanti altına almak için yapılan bir dizi faaliyetlerdir. Süreç Yönetimi; süreçlerin tasarımı, sürdürülmesi, müşteri ihtiyaçlarının daha iyi karşılanması için sürekli değerlendirme, analiz ve geliştirmeleri kapsayan bir çevrimdir. Bu çalışmanın birinci ve üçüncü bölümleri arasında; süreç ve süreç yönetimi kavramlarına değinilmiştir. Bu bölümlerde, sürecin elemanları, özellikleri, temel unsurları ve hiyerarşisi konularına değinilmiş daha sonrada süreç yönetiminin tarihsel gelişimi ve süreç yönetimine yönelmeye etki eden nedenler üzerinde durulmuştur. Dördüncü bölümde; süreç yönetiminin aşamaları incelenmiştir. Bu aşamaların kaynağı, Pritchett Rummler-Brache Süreç iyileştirme ve Süreçlerle Yönetim Metodolojisidir. Beşinci bölümde; süreç performans ölçüm teknikleri üzerinde durulmuştur. Altıncı ve son bölümde; Beko Elektronik' de yürütülmüş olan“Numune Teslimat Süreci (sample delivery process)”irdelenmiş ve mevcut süreç iyileştirilmiştir. Bu bölümde mevcut süreç ayrıntılı bir biçimde analiz edilmiş, aksayan noktaları bulunmuş ve yeni bir süreç oluşturulmuştur. Sonuç bölümünde de eski süreçden yeni sürece geçişle oluşan iyileştirme, tablo halinde sayısal değerlerle ortaya konmuştur. vııı
Özet (Çeviri)
SUMMARY PROCESS MANAGEMENT Process is series of steps which converts one or more inputs into value added outputs for the customers by utilizing available resources. Process management is series of activities that ensure the continuous monitoring, control and the improvement of the processes. Process management is a cycle which includes the design, continuous monitoring to meet or exceed customer requirements, control, analysis of the process and the improvements to the process. In chapters one through three, concepts of process and process management are discussed. In these chapters, elements, properties, main components and hierarchy of a process are defined. History and the factors which affected current busines trends to utilize process management are also discussed in these chapters. Chapter four examines the phases of process management. These phases were determined, drawing on existing literature on process management and“Prichett Rummler-Brache Process Improvement and management by processes ”methodology. Process performance measurement techniques are discussed in chapter five. Finally, chapter six focuses on a case study of sample delivery process improvement which was conducted at Beko ElectronicsT. Current sample delivery process is thoroughly analyzed, disconnect points are identified and a new process is developed. Improvements accomplished through transitioning from the old process to this new developed process are demonstrated by tabulated numerical results. IX