Süreç yönetimi ve bir uygulama
Process management and an application
  1. Tez No: 130461
  2. Yazar: YELDA ÇAKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİNA ÖZEVREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
GENEL BİLGİLER İsim ve Soyadı : Yelda Çakan Anabilim Dalı : İşletme Programı : İnsan Kaynakları Yönetimi Tez Danışmanı : Prof. Dr. Mina Özevren Tez Türü ve Tarihi : Yüksek Lisans - Ağustos 2003 Anahtar Kelimeler : Süreç Yönetimi, Kritik Süreçler, Kritik Başarı Faktörleri ÖZET SÜREÇ YÖNETİMİ VE BİR UYGULAMA Giderek küreselleşen ve rekabetin her sektörde çok yoğun olduğu günümüz çalışma koşullarında bir kuruluş için başardı olmanın ve rakiplerine göre üstünlük sağlamanın yolu her alanda süreç yönetiminden geçmektedir. En yalın anlatımıyla işletme girdilerini işletme çıktılarına dönüştüren faaliyetlerin bütünü olarak tanımlayabileceğimiz süreçlerin sistematik biçimde yönetilmesi kuruluşları müşteri gözünde farklı kılacak, rekabet güçlerini arttıracak ve birbirleri ile bağlantılı şekilde işletmenin tüm sistemini olumlu yönde etkileyecektir. Bu düşünceden hareketle bu tezde sağlık sektöründen bir hastane örnek alınarak süreçleri, süreç yönetimi uygulama adımları ile tespit edilmiş; poliklinik servis süreci örnek alınarak kritik süreçlerin belirlenmesi metodolojisi yardımıyla ve toplam kalite yönetiminde müşteri memnuniyeti sağlamanın temel unsurları olan kalite, maliyet, hız ile bağlantı kurularak kritik süreçler belirlenmiş ve belirlenen kritik süreçlerin iyileştirilmesiyle hasta memnuniyetinde beklenen artış ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
GENERAL KNOWLEDGE Name and Surname : Yelda Çakan Field : Business Administration Programme : Human Resources Management Supervisor : Professor Mina Özevren Degree Awarded and Date : Master - August 2003 Keywords : Process Management,Critical Processes, Critical Success Factors ABSTRACT PROCESS MANAGEMENT AND AN APPLICATION Under the working conditions of today where there is increasing globalization and competition in every sector, the way to the success of a company and to the overcoming of its competitors goes through from process management. In its simplest expression systematic management of processes which can be defined as activities transforming enterprise operation inputs to operation outputs in its entirety, will make these companies different in the eye of the customer, will increase their competition power and will positively effect the total system of the enterprise in an associated way. By considering this thought, a hospital from the health sector has been taken as a model in this thesis, and its processes have been determined with the process management application steps; by taking the policlinic service process as a model, the critical processes have been determined by means of the critical process determination methodology and by building a connection between quality, cost, speed that are the essential elements for providing client satisfaction in total quality management, and by improvement of the determined critical processes, it has been tried to show the expected increase in patient satisfaction.