Vergi Hukukunda idari tasarruf tiplerinin incelenmesi ve değerlendirilmesi
- Tez No: 140068
- Danışmanlar: PROF. DR. BİNNUR ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
113 ÖZET Hukuk Devleti ilkesinin bir gereği olarak idarenin yapmış olduğu tasarrufların içeriğinin objektif, açık ve kesin olarak belirlenmesi gerekmektedir. İdari tasarrufların niteliklerinin belirlenmesi, bu tasarrufların hukuk aleminde yaratacağı etkilerin bilinmesi açısından önemlidir. Vergilendirme sürecindeki tasarrufların büyük çoğunluğu idari tasarruf niteliğinde olup tiplerine göre farklı özellikler göstermektedir. Vergi hukuku alanındaki tasarrufların tiplerine göre ayrıştırılarak incelenmesi, bu tasarrufların unsurlarının bilinmesi, unsurlarındaki sakatlıkların idari yolla veya yargı yoluyla giderilmesi, sürelere uyulması, sona erdirilmesi gibi hukuki sonuçları açısından önem taşımaktadır. Vergilendirmeye ilişkin tasarrufların hukuki sonuçlarının bilinmesi etkin bir vergi politikasının uygulanması açısından yararlı olacaktır.
Özet (Çeviri)
114 SUMMARY The contents of savings should be determined objective, apparent and definite as the necessity of the principle of civil government. Determination of the charecteristics of administrative savings is important in terms of the understanding effects of these savings in legal world. During the taxation period the great majority of savings consists of administrative savings which points out the different features through types. Analyzing savings under the tax law according to their types is important for the legal conseguences like the awareness of the facts of these savings, removal of the unsounds in facts by administrative way or adjudication way, comply with durations, to conlude. Recognation of the legal results of savings concerning texation is useful for the performing of an effective tax policy. <> 0