Savunma sanayii ve dış politika ilişkisi
- Tez No: 140067
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜREL YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
108 ÖZET Soğuk savaş sonrası uluslararası ilişkilerde yumuşama neticesinde, savunma harcamalarında küresel alanda büyük bir düşüş meydana gelmiştir. Ancak Türkiye bölgesinde meydana gelen kuvvet boşluğu nedeniyle, savunma harcamalarında ciddi bir indirime gidememiş, aksine bu harcamalarını belli bir düzeyde tutmak zorunda kalmıştır. Türkiye'nin silâh ve teçhizat tedariki maksadıyla ayırdığı savunma bütçesinin yaklaşık %79'luk bölümü yurtdışından yapılan alımlar için harcanmaktadır. Silâh ve teçhizat tedarikinde dışa bağımlılık ve buna bağlı olarak yüksek savunma giderlerinin ekonomiye getirdiği yükü azaltmanın en etkili yolu Türkiye'de yerli savunma sanayiini güçlendirmektir. Halen Türkiye'de dışa bağımlı olarak yapılan savunma harcamalarının ekonomiye en fazla artı değer kazandıracak şekilde yönlendirilmesinin yanı sıra, dış politika hedeflerine ulaşmayı sağlayacak stratejik yaklaşımlar doğrultusunda yönlendirilmesi gerekmektedir. Çünkü günümüz ekonomik koşullarında, savunma sanayiinde dışa bağımlılığın da sadece ithal eden ülkelerin üretici ülkeye bağımlılığı olmadığı, ters yönde bir bağımlılığın olduğu da ortaya çıkmaktadır.“Savunma Harcamaları”Türkiye'de hâlâ dış politika da kullanılması gereken bir araç olarak algılanmamaktadır. Ortadoğu, Balkanlar ve Kafkasya stratejik üçgeninde yer alan ve aynı zamanda bir NATO üyesi olan Türkiye 21. yüzyılda, kendi savunma sanayiini güçlendirmesinin yanında, caydırıcılığını temin edebilmek için yapacağı savunma harcamalarını tüm dış politika hedeflerine ulaşmayı kolaylaştıracak siyasal bir araç olarak kullanabilmelidir.
Özet (Çeviri)
109 ABSTRACT As a result of detente following the Cold War, expenses in defense industry decreased globally. In contrast, because of the power vacuum in her environment, Turkey did not make reductions in defense expenses but keep them at a balanced level. 79 % of Turkish defense budget was allocated to the procurement for weapon and equipments from the outside sources. The most effective way for removing the heavy burden, caused by dependence on outside sources, on Turkish economy is strengthening the national defense industry. It is still a great necessity that Turkey should direct its defense expenses to make great benefit for its economy and develop strategic approaches to reach its policy targets. Under current conditions, in defense industry, dependency is not only one sided relation between the taker and producer but has reverse results. Unfortunately,“Defense Expenses”are still failed to perceive as a tool in foreign policy. In the 21st century, Turkey, as a NATO member country, exists in a strategic triangle of Middle East, the Balkans and Caucasus should facilitate her defense expenses as a political tool to reach its foreign policy objectives and strengthen her defense industry as well. *&*