Kolluk hizmetlerinde kurumsal işbirliği ve toplum destekli suç önleme yaklaşımları
  1. Tez No: 140069
  2. Yazar: EMİRHAN DARCAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HİKMET KAVRUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
ÖZET Günümüzün modem toplumlarında güvenlik ihtiyacının karşılanması amacıyla devlete bağlı olarak görevlendirilen güvenlik birimleri, bir ucunda devlet için güvenlik, diğer ucunda halk için güvenlik ilkelerinin bulunduğu oldukça geniş bir yapıya sahiptir. Bu yapı, uzun bir süreç içinde değişime uğrayarak günümüz dünyasındaki konumunu almıştır. Sosyal düzenin sağlanması ve toplumsal güvenlik beklentilerinin karşılanması ve geliştirilmesinden sorumlu olan güvenlik teşkilatları, günümüzde klasik suçla mücadele yaklaşımını terk ederek suç oluşmadan önce önlemeye yönelik faaliyetlere odaklanmaktadır. Ayrıca iç güvenlik personeli, halktan toplanan vergilerden ödenen bir ücret karşılığında yine halka güvenlik hizmeti sunan kamu görevlileri olduklarını iyi bilmelidirler. Çalışmamızda inceleyeceğimiz suç önleme faaliyetlerinin amacı, toplumun suç önleme faaliyetlerine katılımının sağlaması olarak özetlenebilir, bu nedenle öncelikle güvenlik personelinin toplumu tanıması ve teşkilatını topluma sağlıklı bir şekilde tanıtması gerekmektedir. Bu anlamda acil telefon çağrılarının zamanında değerlendirilmesi ve gereğinin yapılması, özel konuma sahip yaşlı ve çocuklar gibi mağdurların özenle dinlenmesi ve işlemlerinin titizlikle yapılması büyük önem arz etmektedir. Ayrıca güvenlik teşkilatlan, kanunların öngördüğü çerçevede sorumluluk alanlarını, yetki ve görevlerini bilmeli, yardımlaşmalı ve halkın güvenlik ihtiyaçlarının karşılanmasında işbirliğine büyük önem verilmelidirler. Bu sayede kurumlar arası sağlanacak olumlu ilişkiler, iç güvenlik alanında karşılaşılan mevcut sorunların çözümüne yardımcı olabilecektir.139 Gerek kurumlar arası sağlanacak işbirliği, gerekse toplumun desteğinin kazanılması sonucu, bu faaliyetleri bünyesinde bulunduran ve uygulayan iç güvenlik birimleri, suç oluştuktan sonra değil oluşmadan hizmet üretmeye başlayacaktır. Bunun sonucunda da güvenlik teşkilatları suç olgusuna ve insanları suça yönelten sosyal nedenlere bilimsel bir açıdan yaklaşabilecektir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The security units charged with a job by the government in order to meet the security needs of today's modern society is a large configuration in which there is not only the security from government but also security for society. This configuration takes its position in today's world by changing in a long period. The security organizations which are responsible for meeting the expectations of society's security, developing them and providing the order leaves the approach of today's classical fight offence but focuses on the activities aimed at the prevention of offence before it occurs; besides, the internal security personnel should know that they are the officials of the public giving security service to population in payment for the taxes taken from the population. The aim of the prevention of offence activities that we will examine can be summarized as the provision of the participation of the public to the activities for offence prevention. For this reason, the security personnel should recognize the public and introduce its organization to the public in a good way. In this respect it is really important to determine the urgent telephone calls and do the necessary things, to listen to the children and wrangled people carefully and to do the necessary procedure for them. Moreover, the security organizations should know the responsibility fields that the laws envisage the duties and authorities, should give importance to the cooperation for meeting the needs of publics security. We think that the positive relations provided between associations can help the solution of the problems faced in the field of internal security.141 As a result of both gaining the support of public and the province of the cooperation between institutions, the internal security units that contains these activities and applies them starts to produce the services not after the offence occurs but before the offence occurs. As a result of this we are hopeful that the security organizations can look at the offence issue and the social reasons that direct the people to offence scientifically. 4»