Salnamelere göre Kosova (1879-1900)
- Tez No: 140083
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ŞAHİNGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 639
Özet
512 ÖZET Konumuz olan Kosova Vilayeti'nin salnamesinin transkripsiyonu yapıldıktan sonra değerlendirilmesi; Osmanlı Hakimiyetin'den Önce ve Sonra Kosova, Mülki İdare Sistemi, Sosyal ve Kültürel Durum, Zirai ve İktisadi Durum, Askeri Durum, Sosyal ve Kültürel Eserler olmak üzere altı ana bölümde yaptık. Vilayetin başında vali bulunmaktadır. Merkez naibi, defterdar, mektupçu, merkez müftüsü vilayetin başlıca erkânı olup; Vilayet İdare Meclisi, Şeriyye Mahkemesi, Ticaret Mahkemesi, Meclis Daire ve komisyonları vasıtasıyla vilayetin idaresi sağlanmaktadır. Tanzimat ve Islahat sonrası yenilikler uygulanmıştır. Vilayetin üst düzey yöneticileri müslümandır. Fakat gayr-i müslimlerinde yönetimde görev aldıkları ve rahatça yaşadıkları görülmektedir. Islahat Fermanın' dan sonra bu daha da genişlemiştir. Sosyal ve kültürel yapıda Türk-İslam kültürü etkilidir. Nüfus bakımından Müslüman, Kıbti, Arnavut, Rum nüfus ağırlıktadır. Bu durum nüfusun yaşadığı yerden yere değişmektedir. Kosova topraklarının verimli olması, yer altı ve yerüstü zenginliği ekonominin iyi durumda olmasını sağlamış, ticareti de etkilemiştir. Düzenli bir eğitim, haberleşme, sistemi kurulmuştur. Redif ve Zabtiyye askeri teşkilatları kurulmuştur. Sosyal ve kültürel eserler çoğunlukta olup bugün Türk-İslam kültürünü temsil etmektedirler. Fakat günümüzde Kosova ve Kosovalılar çeşitli problemler yaşamaktadırlar. Bu problemler çözüme muhtaçtır. Kosovalılar beklenti içerisindedirler.
Özet (Çeviri)
513 SUMMARY We considered our transkripton of Kosova province annual salname in six part. Those are : The condition of Kosova before the Ottoman and the condition of Kosova after the Ottoman, System of civilion administration, social and and cultural being, agricultural and economic condition, province military condition, social and cultural arts. Top administrator of these province are governors. And also there are several müftü, the official is heating a provincial treasury, mektupçu who works under the control of governar in different subject at the administration Main institutions are, council of appeal, court of sheria, commercial court, council and commisions. After the Tanzimat and Islahat lots of things changed and these things modernized the Ottoman. Top administrators are mouslims, there are also non- mouslims at the lower administration levels. These non-mouslims life are comfortable Esspecially they had lots of rights at 19th century. For example Islahat Turkish-Islamic culture is effective at the Social and cultural structura. Majority of populition is Turkish-Islamic, Copts, Greeks. This condition was changing place to place. Kosova's soil is usefull. This usefullity effects the economy and exported things. Education, transportation and communication systems were systematic. System of military structure developed with establishment of Redif and Zabtiyye military organizations. There are lots of social cultural arts in Kosova. And also these arts symbolize Turkish-Islamic culture. But now Kosova and Kosova's have some problems. These problems need solutions. Because of this Kosovars demand and want their rights.