İnternet ve sanal pazarlama Türkiye'de perakendecilik sektörünün e-ticaret uygulamaları üzerine bir çalışma
  1. Tez No: 140082
  2. Yazar: CENGİZ TAVUKÇUOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAMER ARPACI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 333
Özet
298 ÖZET Bugün insanlar araştırma yapmak, elektronik iletişim kurmak, sipariş vermek, kitap ya da yazılım satın almak için İnternet'i kullanmaktadırlar. İnternet'in yaygın kitlelerce benimsenme hızı kendinden önceki teknolojileri geride bırakmıştır. Sanal kavramların doğuşuna neden olan İnternet'in en fazla etkilediği alanların başında ticaret ve pazarlama gelmektedir. Artık pazarlama olgusu içerisinde, İnternet, e-posta, e-ticaret, m- ticaret, d-ticaret, ticari online, multimedya, sanal tanıtım, sanal mağaza, sanal market, sanal marka, sanal pazaryeri, sanal para, sanal banka, elektronik sözleşme, elektronik imza, elektronik noter gibi bir çok yeni kavram yer almaktadır. Doğal olarak bütün bu kavramlarla iç içe olan pazarlama kavramı da“Sanal Pazarlama”olarak adlandırılmaktadır. İnternet ve teknolojilerinde meydana gelen hızlı gelişme sonucu elektronik ticaret ve sanal pazarlama giderek yaygınlaşmaktadır. Türkiye'de perakendecilik sektöründe yoğun bir rekabet yaşanmaktadır. Yerli ve yabancı perakendeci firmalar İnternet üzerinden elektronik ticaret yapmak ve Web tabanlı pazarlama faaliyetinde bulunmak üzere, kurumsal Web siteleri kurarak sanal ortama taşınmaktadırlar. Tezin birinci bölümünde global iletişimin en önemli aracı olan İnternet'in tanımı ve tarihçesi, Dünyada ve Türkiye'de kullanımı, bilgisayar ağları ve Web siteleri, servis sağlayıcılar ve İnternet kullanım etiği incelenmiştir. İkinci bölümde Sanal Pazarlama kavramı, üçüncü bölümde E- Ticaret kavramı ayrıntılı olarak bütün yönleriyle incelenmiştir. Dördüncü bölümde Türkiye'de E-Ticaretin durumu, uygulamaları ve geleceği incelenmiştir.299 Tezin beşinci bölümünde ise Türkiye'de Perakendecilik sektörünün E- Ticaret uygulamaları ve perakendeci firmaların Web sitelerinin mevcut durumları uygulamalı bir çalışma ile değerlendirilmiştir. Bu tez kapsamında yapılan çalışma sonucunda Türkiye'de perakendecilik sektöründe sanal pazarlamanın yaygın olmadığı ve elektronik ticaretin bütün unsurlarının bulunduğu Web sitesi sayısının son derece kısıtlı olduğu ortaya çıkmıştır. Perakendeci firmaların Web sitelerini elektronik ticaret yapmak maksadından çok tanıtım, reklam, ilan, duyuru maksatlı kullandıkları ve internet'te sanal örgütlenme için değil, imaj için bulundukları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
300 ABSTRACT Today, people use the internet to do research, to communicate electronically (e-mail), to order something, to purchase a book or a computer software. The speed with which people embraced and accepted the internet has exceeded the other previous technologies. The internet, which caused virtual terms to appear, has affected commerce and marketing the most among the areas it has influenced. Now, in the reality of marketing we have many new terms such as internet, e-mail, e-commerce, m-commerce, d-commerce, commercial on line, multi media, virtual advertisement, virtual shop, virtual supermarkets, virtual brands, virtual marketplace, virtual money, internet banking, electronic contract, electronic signature, electronic notary public etc. Naturally, the marketing concept being interconnected with all these terms and concepts is named“ Virtual Marketing.”As a result of the fast developments in the internet and its technologies, electronic commerce and virtual marketing are becoming widespread. In Turkey, there is a strong competition In the retail business sector. In order to do electronic commerce and to carry out web-based marketing activity on the internet, domestic and foreign retail businesses move to the virtual environment by building web sites. In the first part of the thesis, the definition of internet and its history, how it is being used in Turkey and the world, computer networks and web sites, Internet service providers and the ethics of Internet usage have been analyzed. In the second part, the concept of virtual marketing, in the third part, the concept of e-commerce has been handled in detail. The fourth part covers the present condition of e-commerce in Turkey and its present applications and its future. Finally, in the fifth part; the e-commerce301 applications of the retail sector and the present condition of the web sites of the retail businesses in the Turkey have been evaluated in an applied study. As a result of the study carried out within the context of this thesis, it has been found that virtual marketing is not very prevalent in the retail sector in Turkey and that the number of the web sites, which holds all the components of the electronic commerce, is very limited. It has been confirmed that retail businesses use their web sites for the purposes of introduction, advertisement, and announcement rather than to do electronic bussiness; and they appear in the internet for image building rather than getting virtually organized.