Bürolarda yaşanan etik dışı davranışlar ve cinsel taciz olaylarının azaltılmasında eğitimin etkisi: Bir alan çalışması
The unethical behaviours seen in offices and the influence of education in decreasing the events of sexual harassment: A field study
  1. Tez No: 140092
  2. Yazar: MERAL TAHTASAKAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLAVER TENGİLİMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyoloji, Education and Training, Sociology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Büro Yönetimi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Hızla değişen teknoloji, artan işgücüyle birlikte bireyler artık işlerini sanal bürolara kadar taşımışlardır. Bu gelişmelerle birlikte, bireylerin ahlâki değerlerinde meydana gelen değişimler büro ortamlarında çalışan bireylerin, erik değerleri arasında zaman zaman çatışmalar meydana getirmektedir. Etik değerler göreceli kavramlar oldukları için bazen aynı olay iki kişi arasında farklı anlaşılabilmektedir. Bir bayanın çalıştığı büroda mini etekli çalışması bay A için cinsel taciz sebebi olarak görülürken, bay B için herhangi bir anlam ifade etmemesi buna örnektir. Bürolar çalışma faaliyetlerinin yürütüldüğü ortamlar oldukları için bu ortamlardaki büro etik kurallarının öncelikle yöneticiler tarafından benimsenmesi gerekmektedir. Bu çalışma, bürolarda yaşanan etik dışı davranışlar ve cinsel taciz olaylarının azaltılmasında eğitimin etkisini belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma yöntemi olarak anket tekniği kullanılmıştır. Anketler kamu ve özel sektörde görev yapan memur ve sekreterlerden 200'ü bayan, 103'ü erkek olmak üzere toplam 303 kişiye uygulanmıştır. Elde edilen bulgulara göre, bayanların erkeklerden daha fazla tacize uğradığı ve taciz olayında erkeklerden daha fazla etkilendikleri tespit edilmiştir. Çalışmada ortaya çıkan önemli bir bulguda cinsel tacize uğrayan büro çalışanlarının iş yerinde tedirgin olduklarım ifade etmeleridir. Çalışanların verimli olabilmesi için etik ilkeler konusunda hizmet içi eğitim verilmesi ve ofis ortamlarının şeffaflaştırılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The people carries his work to the conjectural office because of the technology which develop rapidly and with increasing of work power. With this development become the changes of morality this is sometimes makes changes between two people in the same event Become different positions between two people, A woman who work in an office with a small skirt this is seems to be for a man the reason of sexual harrasment but in another side same event is not important for another man. This is an example for this. The office is a work place in this place the morality rules must be setting from the goverment This work, apply to explain the effect of the education to decrease the unethic behaviours and sexual harrasment events. The technique of inquiry apply to the secretaries and officers. The inquiries had been applied 303 person, which of them is, 200 women and 103 men who works in public and private sector. The data which we were taken show mat women are subjected to sexual harrasment more then men and they were effected more then men too. In this work, another important thing is that, the officeer whom subjected to sexual harrasment say that they are irritated from these events, for being productive it is necessary to given officeers, service education and to make offices conditions clear.