İlköğretim ikinci kademesindeki eğitim gören öğrencilere verilen beslenme eğitiminin öğrencilerin beslenme durumu, bilgi ve alışkanlıklarına etkisi
Determining the effect of nutritional education imparted to the students studying at the second stage of the primary school on their nutrition, knowledge nutritional status and habits
- Tez No: 140093
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVİN ŞANLIER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ev Ekonomisi, Eğitim ve Öğretim, Home Economics, Education and Training
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile Ekonomisi ve Beslenme Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
oz Bu araştırma, ilköğretim ikinci kademesinde eğitim gören öğrencilere verilen beslenme eğitiminin öğrencilerin beslenme bilgi, tutum ve alışkanlıklarına etkisini saptamak amacıyla Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Yenimahalle Öğretmen Kubilay İlköğretim Okulunda okuyan 120 öğrenci üzerinde yürütülmüştür. Araştırmacı tarafından veri toplamak amacıyla hazırlanan anket formları, ön test olarak kullanılmış öğrencilerin mevcut beslenme bilgileri ve tutumları saptanmıştır. Daha sonra bir grup öğrenciye araştırmacı tarafından geliştirilen beslenme bilgilerini kapsayan el kitabı ile eğitim verilmiş (Grup 1), diğer grup öğrencilere de sadece sözel eğitim verilmiştir (Grup 2). Hiçbir eğitim verilmemiş öğrenciler ise kontrol grubu olarak seçilmiştir (Grup 3).Ön test olarak kullanılan anket formları tekrar düzenlenerek son test olarak kullanılmış ve öğrencilerin beslenme bilgileri ile son tutumları tekrar ölçülmüştür. Verilerin değerlendirilmesinde SPSS 10.0 for Windows (Statistical Program for Social Sciences) paket programından yararlanılmış t-testi, varyans analizi ve önemlilik testleri uygulanıp, sayı ve yüzdeleri alınmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This research has been conducted on 120 students,studying at Yenimahalle Teacher Kubilay Primary School affiliated with the Ministry of National Education with an aim of determining the effect of the nutritional education imparted to the students studying at the second stage of the primary school on their nutrition,attitude and habits. The questionnaire forms drawn up by the researcher in an effort to compile data were utilized as the preliminary test and the current nutritional information and attitudes of the students were determined. Later education has been imparted to a group of students, covering the nutritional information through a manual developed by the researcher,(Group 1) and exclusively verbal education has been imparted to another group of students (Group 2) and education hasn't been given another group of students who are choosen as a control group (Group 3). The questionnaire forms utilized as the preliminary test have been rearranged to be utilized as the final test and nutritional information as well as the final attitudes of the students have been measured again. During the evaluation of the data; the package program of SPSS 10.0 for Windows (Statistical Program for Social Sciences) has been utilized and t-test, variance analysis and significancy tests have been applied while taking their percentages. During determining the difference between intra- groups preliminary and final test; p < 0.05 significance level have been utilized. It has also be determined that 5,0 % of the students eat five times and more a day; 76,7 % eat three meals while the majority (52,5 %) sometimes skips meals and 35,0 % do not skip meals. Furthermore it has been found out that 22,5 % of the students participating to the research partially received nutritional education while 49,2% never received nutritional education.