Gazete ve dergilerdeki mobil telefon reklamlarının göstergebilimsel açıdan çözümlenmesi
Semiotic analysis an mobile phone adds which are published in newspapers and magazines
- Tez No: 140124
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZİFE GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Reklamcılık, Journalism, Advertising
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 398
Özet
Bu çalışmada gazete ve dergilerde yer alan mobil telefon reklamlarının göstergebilimsel çözümlemesi yapılarak teknolojinin toplumsal cinsiyete bağlı kullanımına ilişkin birtakım verilere ulaşılmaya çalışıldı. Buna göre söz konusu reklam metinlerinde cinsiyetin yoğun olarak kullanıldığı saptandı. Bunda özellikle erkek egemen değerlerin egemen olduğu gözlenmektedir. Burada özellikle cinsiyetçi ideoloji doğrultusunda geleneksel mitlere uygun kadın ve erkek imgelerine yer verildiği saptanmıştır. Söz konusu metinlerde erkek daha çok özne konumuyla sunulurken kadının nesne konumunda sunulması önemli bir nokta olarak dikkati çekmektedir. Teknolojinin kullanımı açısından bakıldığında da erkeğin teknolojiyi kullanan, yani özne, kadının ise çoğunlukla nesne olarak teknolojiyle özdeşleşmesi dikkat çekmektedir. Bu da patriarkal toplumsal ve kültürel yapının bir yansıması olarak değerlendirilebilir. Sonuç olarak denilebilir ki reklamlar içinde üretildikleri toplumsal ve kültürel yapının değerlerini yansıtırken aynı zamanda onları yeniden üretmekte ve güçlendirmektedir.
Özet (Çeviri)
İn this thesis we tried to gain some conclusions about using of technology related to social gender by semiotic analysis on mobil phone advertisments published in various papers and magazines. İt was concluded that gender has been frequently used in this advertisments texts. Especially patriarchal (man dominant) values have been dominantly used in them. Men and female images placed in these advertisments have been paralleled with traditional myths related to ideology of gender. Further in these texts while men have been presented as object position, women have been presented as subjects. When these texts were examined about using of technology it is seen that while men are presented as user of technology as objects, women are generaly identified with technology as subjects. Thus this stuation can be evaluate as a reflection of the patriarchal social and cultural structure. Finally it can be said while advertisments reflects the values of cultural and social structure in which they were produced, at the same time they reproduce and reinforce these social and cultural values as well. JSP 4?