Meslek lisesi-kuaförlük-cilt bakımı ve güzellik bölümü öğrencilerinin beceri eğitiminde karşılaştıkları sorunlar
Hairdresser-skin care and beauty department of vocational training school students in skill encounter problems
- Tez No: 140123
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YUSUF BUDAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kuaförlük-Cilt Bakımı ve Güzellik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
ÖZET Bu araştırma, Meslek Lisesi Kuaforlük-Cİlt Bakımı ve Güzellik Bölümü son sınıf öğrencilerinin beceri eğitiminde iletişim, mevzuat, program ve içerik ile kurumsal uygulamalara ilişkin olarak karşılaştıkları sorunları belirlemek amacıyla yapılmıştır. Çalışma evrenini, Ankara ilindeki Meslek Lisesi Kuaforlük-Cilt Bakımı ve Güzellik Bölümü olarak eğitim veren okullardaki koordinatör öğretmenler, bu okullarda 2002 yılında öğrenim gören son sınıf öğrencileri, beceri eğitimi veren iş yeri sahipleri oluşturmuştur. Örneklemi ise, random yolla seçilen, Ankara ilindeki 5 okulda öğrenim gören ve işletmeye çıkan son sınıf öğrencileri, bu okullarda görev yapan koordinatör öğretmenler ve söz konusu okulların beceri eğitiminde iş birliği yaptığı İş yeri yöneticileri oluşturmuştur. Araştırmada kullanılan veriler, araştırmacı tarafindan geliştirilen anket aracılığıyla toplanmıştır.Anket iletişim, mevzuat, program ve içerik ile kurumsal uygulamalara ilişkin durumu belirlemeye yönelik başlıklar altında hazırlanmıştır. Meslek Lisesi Kuaförlük-Cilt Bakımı ve Güzellik Bölümü son sınıf öğrencileri, koordinatör öğretmenleri ve işyeri yöneticilerinin anketteki maddelere verdiği cevapların yüzde ve frekansları alınmışı, aritmetik ortalamaları hesaplanmıştır.Beceri eğitimi gören öğrenciler, koordinatör öğretmenler ve iş yeri yöneticilerinin görüşleri arasında anlamlı bir fark olup olmadığını ortaya koymak için ağırlıklı ortalamaları alınmıştır. Ankette beşli likert tipi ölçek kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlar kısaca şöyledir: \. Beceri eğitimi öncesi öğrencilere hazırlık eğitimi verilmediği gözlenilmiştir.Bu çerçevede; öğrencilerin işyeri şartlarını, özelliklerini tanımadığı, işyerinde uygulanacak program hakkında yeterincebilgilendirilmediği ve 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanunu'nun yeterince tanıtılmadığı söylenebilir. 2. Beceri eğitiminin karşılığı olarak, ödenen ücretin öğrenciler üzerinde olumlu etki oluşturduğu; beceri eğitiminin, işyerinde öğrencilere kalfa ve ustalarca verildiği, beceri eğitimi için öğrencilere usta öğretici tahsis edilmediği söylenebilir. 3. Mevcut okul-işletme ortaklaşa eğitiminde, okul ile işletmeler arasındaki iş birliğinin kısıtlı olduğu, işletmelerin program geliştirme, mesleki eğitimi planlama, yürütme ve değerlendirme çalışmalarına katılma düzeyinin yetersiz olduğu söylenebilir. 4. Öğrencilerin, işletmenin ücret, yemek, ulaşım, iş elbisesi, ikramiye gibi imkanlarından beklenen düzeyde fîıydalanmadığı ve Mesleki Eğitim Kanunun gereklerini yerine getirmeyen işletmelere uygulanan yaptırımların yetersiz kaldığı elde edilen verilerden anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY This research had been made in order to determine the problems, which are faced by the last year students of the Hairdresser-Skin Care And Beauty Department of Vocational training Schools in skill professional education, about communication, regulation, programme, and the content with the institutional practice. The study universe was constituted among the coordinator teachers of the Hairdresser- Skin Care And Beauty Department of Vocational training Schools, last year students who are educated at these schools in year 2002, and the owners who teach skill professional education in the working places in Ankara City. The sample was choosen with randam method among the students who are last year students and going to working places for skill professional education of 5 different schools in Ankara City, coordinator teachers who work in these schools, and the managers of the working places which are in cooperation with these schools for skill professional education. The data used in this research had been collected by means of a survey which is developed by the researcher. The survey had been prepared to determine the related stiuations under the headlines: communication, regulation, programme, and content wiht the institutional practice. In addition, to write proposals and views about problems in each area a place was reserved. Taking percentage and frequency of the giving answers the items in the survey of the Vocational training School Hairdresser-Skin Care And Beaty Department's last year students, the coordinator teachers and the managers of working places, and calculated the arithmetic avarage. The emphasis avarage had been taken in order to expose, if there is a meaningful difference or not among the views of students who take skill professional education, coordinator teachers, and the managers of working places. Fivefold likert kind of scale was used in the survey.IV Briefly getting results from the research are: Lit is observed that the preparation education is not giving to the students before skill professional education. In this case, it can be said that : the students don't know the working place's conditions, qualifications ; they were not informed sufficiently about programme which would be practiced in working places, and Number 3308 Professional Education Law. 2.1t can be said that; the fee has a posetive effect on the students for skill professional education and the skill professianal education has been given by the qualified-workman and master -workman but, it is not been able to assign master-instructor. 3. It can be said that existing cooparation between schools and working places in skill professional education is resricted,and the participation level of working places is insufficient in developing the programme, planning, execution and evaluation of the skill professional education. 4. According to data collected; students don't benefit from the oppurtunities of working places such as fee, meal, transportation, working clothes and bonus as expected, and the sanctions are incapable for the working places which don't carry out the necessaries of Professional Education Law.