Lise 2. sınıf öğrencilerinin radyoaktivite ve çekirdek tepkimeleri konusundaki başarılarına ve kavramsal algılamalarına yapılandırmacı yaklaşımın etkisi ve öğrencilerin bu konu hakkındaki yanlış kavramlarının tespiti
Effect of constructivist approach to achievement and conceptual perception of lycee 2 students about radioactivity and nuclear reactions and determination of misconceptions of students about this subject
- Tez No: 140125
- Danışmanlar: PROF. DR. ZİYA KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
ÖZET LİSE 2. SINIF ÖĞRENCİLERİNİN RADYOAKTİVİTE VE ÇEKİRDEK TEPKİMELERİ KONUSUNDAKİ BAŞARILARINA VE KAVRAMSAL ALGILAMALARINA YAPILANDIRMACI YAKLAŞIMIN ETKİSİ VE ÖĞRENCİLERİN BU KONU HAKKINDAKİ YANLIŞ KAVRAMALARININ TESPİTİ (Yüksek Lisans Tezi) Ayşe YALÇIN GAZİ ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 2003 Bu çalışmanın amacı, geleneksel öğretim yöntemiyle öğrenim gören lise 2. sınıf öğrencileri ile yapılandırmacı yaklaşımla öğrenim gören öğrencilerin radyoaktivite ve çekirdek tepkimesi konularındaki basanlarını karşılaştırmak ve bu konudaki kavramsal algılamalarını araştırmaktır. Çalışmanın diğer bir amacı ise, öğretimden sonra lise 2. sınıf öğrencilerinin radyoaktivite ve çekirdek tepkimesi konularındaki yanlış kavramalarını belirlemek ve bu yanlış kavramaların sebeplerini incelemektir. Bu çalışma, 2002-2003 öğretim yılının bahar döneminde Ankara Çankaya Lisesi' nde iki lise 2. sınıftaki toplam 62 öğrenci üzerinde yürütülmüştür. Araştırmada yan deneysel ön test-son test kontrol grubu deseni kullanılmıştır. Rasgele belirlenmiş iki fen şubesinden birisi deneysel grup diğeri kontrol grubu olarak seçilmiştir. Mart ayının ilk iki haftasında radyoaktivite ve çekirdek tepkimeleri konusu kontrolgrubunda geleneksel öğretim yöntemine göre, deneysel grupta yapılandırmaca yaklaşıma göre işlenmiştir. İlgili literatür çalışmaları, ilköğretim Fen Bilgisi 8 ve Lise 2 Kimya kitapları incelenerek araştırmada kullanılacak Radyoaktivite ve Çekirdek Tepkimeleri Önbilgi Testi (ÖBT), Radyoaktivite ve Çekirdek Tepkimeleri Kavram Testi, (KT), Radyoaktivite ve Çekirdek Tepkimeleri Basan Testi (BT), ve öğretim sırasında kullanılacak ders notu ve deneysel grupta kullanılmak üzere slayt gösterisi hazırlanmıştır. Kontrol ve deneysel gruba, Mantıksal Düşünme Yeteneği Testi (MDYT), Bilimsel İşlem Beceri Testi (BİBT), Radyoaktivite ve Çekirdek Tepkimeleri Önbilgi Testi ve Radyoaktivite ve Çekirdek Tepkimeleri Kavram Testi öğretimden önce ön test, Radyoaktivite ve Çekirdek Tepkimeleri Basan Testi ve Radyoaktivite ve Çekirdek Tepkimeleri Kavram Testi öğretimden sonra son test olarak uygulanmıştır. Öğretiminden sonra Radyoaktivite ve Çekirdek Tepkimeleri Kavram Testi puanlan dikkate alınarak kontrol ve deneysel gruptan seçilen toplam 8 öğrenciyle radyoaktivite ve çekirdek tepkimesi konusu hakkındaki yanlış kavramalan belirlemek amacıyla her biri 20-25 dakika süren mülakat yapılmıştır. Çalışmanın hipotezlerini test etmek için son testlerden alman puanlar SPSS (Statistical Package for Social Science) bilgisayar programında 0,05 anlamlılık düzeyinde ANCOVA (Analysis of Covariance) analizi ve t- testi kullanılarak değerlendirilmiştir. Araştırma sonunda lise 2. sınıf öğrencilerinin radyoaktivite ve çekirdek tepkimeleri konusunda birçok yanlış kavramaya sahip olduklan tespit edilmiştir. Mantıksal Düşünme Yeteneği Testi (MDYT), Bilimsel İşlem Beceri Testi (BİBT), Önbilgi Testi (ÖBT) ve Kavram Testi (KT) puanlan kontrol altına alındığında öğrencilerin başanlannı arttırmada yapılandırmacı yaklaşımın daha etkin olduğu ve kavramsal algılamalarında her iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılığın olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT EFFECT OF CONSTRUCTIVIST APPROACH TO ACHIEVEMENT AND CONCEPTUAL PERCEPTION OF LYCEE 2 STUDENTS ABOUT RADIOACTIVITY AND NUCLEAR REACTIONS AND DETERMINATION OF MISCONCEPTIONS OF STUDENTS ABOUT THIS SUBJECT (M. Sc. Thesis) Ayşe YALÇIN GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE EDUCATION JUNE 2003 The aim of this study is to compare achievement of the students that are taught with traditional teaching methods and the students that are taught with constructivist approach about radioactivity and nuclear reactions and to investigate their conceptual understandings. The other aim of this study is determination of misconceptions of lycee 2 students about radioactivity and nuclear reactions after teaching and investigation reasons for these misconceptions The subject of this study consisted of total 62 students from two classes of Ankara-Çankaya Lyceum in spring semester 2002-2003 educational year. Research design is quasi-experimental pretest-posttest control group design. One of two randomly chosen science group was accepted as control group and the other as experimental group. The subject was taught with traditional teaching methods in control group and with constructivist approach in the other class in first and second weeks of March.IV Radioactivity and Nuclear Reactions Pre Knowledge Test, Radioactivity and Nuclear Reactions Concept Test, Radioactivity and Nuclear Reactions Achievement Test, notes used during teaching and slayt show used in experience group were prepared by way of search throug relevent literature, Secondary Scholl Science Textbook-8 and Lyceum-2 Chemistry Textbook. Logical Thinking Ability Test, Scientific Process Skill Test, Radioactivity and Nuclear Reactions Pre Knowledge Test was given as pre test, Radioactivity and Nuclear Reactions Achievement Tets was given as post-test and Radioactivity and Nuclear Reactions Concept Test was given as pre and post test to control and experience gorups. After teaching subject, interviews, which took about 20-25 minutes for each, were made with total 8 students from chosen control and experience group by using Radioactivity and Nuclear Reactions Concept Test marks about radioactivity and nuclear reactions. The data obtained from this study were assessed by using computer with SPSS (Statistical Package for Social Science) program at a significant level of 0,05 by using ANCOVA (Analysis of Covariance) analysis and t- test. The result of statistical analysis indicated that constructivist approach meaningfully contributed on sutudents' achievements but there was no difference between the effect of traditional teaching method and constructivist approach on concept perception. Also, it showed that Lyseum-2 students have many misconceptions about radioactivity and nuclear reactions.