Istanbul (princes) islands according to the judicial records (1790-1845)
Kadı sicillerine göre İstanbul adaları (1790-1845)
- Tez No: 140208
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET İPŞİLLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 253
Özet
KISA ÖZET DİLEK AĞACIK Şubat 2003 KADI SİCİLLERİNE GÖRE İSTANBUL ADALARI (1790-1845) Osmanlı Devleti'nde hukuki sisteminin başı olan kadılar tarafından tutulan Şer'iye Sicilleri; kültür tarihi, iktisat tarihi, hukuk tarihi ve son yıllarda gelişen şehir tarihçiliği için birinci derecede kaynak durumundadır. Mevcut olan sicil defterlerinde ait olduğu yerleşim biriminin mahalle ve sokaklarına ve evlerin her türlü ayrıntısını veren bilgiler mevcuttur. Bu sebeple defterlerin okunup değerlendirilmesi çok önem arz etmektedir. Bu tezde, İstanbul'un yirmi yedi mahkemesinden biri olan Adalar Mahkemesi'ne ait sekiz defterden 1790-1845 yıllarına tekabül eden 3,4,5,6. defterler esas alınmıştır. Giriş bölümünde Şer'iye Sicilleri hakkında genel bilgiler verilmiş ve İstanbul Adalarının konum ve coğrafyası, Bizans ve Osmanlı Devleti dönemlerinde Adalar tarihi kısaca anlatılmıştır. Birinci bölümde söz konusu sicil kayıtlarında Adalar Mahkemesi'ne ait sicil defterlerinin dökümü, Adaların idari teşkilatlanmadaki yeri ve inceleme konusu olan dönemde Adaların yönetim kadrosu ve yine o dönemin etnik yapısı irdelendi. İkinci bölümde sicil kayıtlarında geniş yer tutan ev satışları ve bu satışların genel özellikleri, satışların kimler arasında gerçekleştirildiği belirtilmeye çalışıldı. Dönemin evlerinin genel özellikleri ve ev müştemilattan hususunda bilgiler sunuldu. Sicillerde karşılaşılan tereke kayıtlarına ve yine sicillerin verdiği ipuçları ölçüsünde sosyal ve gündelik hayata değinildi. Son bölümde okunup değerlendirilmeye tabi tutulan vesikaların transliterasyonu, özetleri ve metinlerin orijinalleri verilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DİLEK A?ACIK February 2003 ISTANBUL (PRINCES') ISLANDS ACCORDING TO THE JUDICIAL RECORDS (1790-1845) Written by Qadis, the head of the law system in the Ottoman Empire, judical records remain being the crucial source initially for the history of culture, then that of economy, law and a recently advancing one; city historiography. In this thesis, the 3rd, 4th, 5th, and 6th daftars between the years 1790 - 1845 among eight daftars belonging to Adalar Court, which is one of the seven Courts in Istanbul, are examined. In the introduction, general information about £he judicial records and the history of Islands during Byzantine and Ottoman periods is given. In the first chapter, the documentation of the court records belonging to the Court of Islands, the place of the Islands in the administrative organization, management stuff and the ethnic composition structure of the Islands during the period considered in the research are dwelled on. In the second chapter, house sales which constitute a large part in the court records and the characteristics of these sales, and between whom they are made are clearly indicated. Information about the houses and the outbuildings of the period is presented. Regarding the clues from the inheritance records (tereke) and the court records themselves, the social life in the Islands is mentioned. In the last chapter, the English summaries and transliterations of original copies of the court records are given. IV