XVIII. yy. Divan Şairi İbrahim Hafid Paşa hayatı, eserleri, edebi kişiliği ve divanın tenkitli metni
- Tez No: 140210
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET MERMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 453
Özet
ÖZET XVIII. yy sonlarında yaşamış olan şâir îbrâhim Hafîd Paşa'nın hayatı, eseri ve edebî kişiliği ile Dîvânının tenkitli metni tezimizin konusunu oluşturmaktadır. Hafîd' in hayatına ilişkin kaynaklarda fazla bir bilgi yer almamaktadır. Bilgilere göre, Hafid'in asıl adı İbrahim'dir. 1747 tarihinde Diyarbakır'da dünyaya gelmiştir. Şeyh Yusuf Velî'nin torunu olduğundan şiirlerinde Hafîd mahlasını kullanmıştır. Soylu bir aileden gelmesiyle birlikte edebiyat, ilim ve irfan konularında iyi bir terbiye almış; voyvodalık ve valilik gibi çeşitli görevlerde bulunmuştur. Vefatı 1813 tarihindedir. Mevcut bilgilere göre Hafid'in tek eseri dîvânıdır. Dîvânın nüshaları İstanbulda bulunmaktadır. Tezimiz, giriş kısmından başka üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde İbrahim Hafid'in hayatı, eseri ve edebî kişiliği hakkında kaynaklardan yola çıkarak bilgi verilmiştir. Edebî kişiliği ortaya konulurken kaynaklardaki bilgilerin azlığından dolayı şiirlerinden yararlanılmıştır. Bu bölümde daha çok edebiyat tarihine kaynaklık edecek bilgiler sunulmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde, Hafîd dîvânının şekil, muhteva, dil ve üslup Özellikleri incelenmiştir. Şekil özellikleri tablolar yardımıyla ortaya konmaya çalışılmıştır. Muhteva bölümünde, dîvânda bulunan şiirlerin konulan değerlendirilmiştir. Hafid'in dil ve anlatım özellikleri de dil ve üslup bölümünde ifade edilmiştir. Üçüncü bölümde ise, Hafîd dîvânının iki nüshası tanıtılmış ve tenkitli metin verilmiştir. 447Çalışmamızın konusunu oluşturan İbrahim HafM dîvânında 2 kasîde, 1 tercic -bend, 4 muhammes, 2 müseddes ve 294 gazel yer almaktadır. Hafîd nazım şekillerinden en çok gazele yer vermiş ve onda başarılı olmuştur. Birkaç beytin dışında tasavvufla ilgili şiiri bulunmamaktadır. Bu nedenle Hafîd' in lirik bir şâir olduğunu söylemek uygun olacaktır. Hafîd, dîvânında“aşk, sevgilinin vefasızlığı, ayrılık acısı...”konulan işlemiştir. Şâirimiz, aynı zamanda döneminin özelliği olarak sâde, konuşma diline yakın üslubuyla karşımıza çıkmaktadır. 448
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The subject of our thesis is the life, works and literary personality of Hafid who lived in the late XVIII. century and criticised text of his divan. There is limited information about Hafid in resources. According to information in resources; the real name of Hafid is İbrahim.He was born in Diyarbakır in 1747. Being grandson of Şeyh Yusuf Veli he used the name“Hafid”meaning grandson. However he was from a noble family, he was educated well in literature, science. He was governor and did other government facilities. According to the available information, the only work of Hafid is his divan. Copies of his divan are to be found in Istanbul. Except for the introduction part, our thesis is composed of three parts. In the first part, taking the resources as a base, information about the life, works and literary personality of Hafid is given. While his literary personality is presented, Hafid' s poems were used for presentation due to the lack of information in the resources. In this part, mostly the information which would shed light to history of literature was presented. In the second part, form, content, language and style features of Hafid's divan were analised. Form features were presented by the help of charts. In the content part, themes of poems in Divan were evaluated. Language and expression features of Hafid were expressed in Language and style part. In the third part, two copies of Hafid's Divan were introduced and criticised text were given. In Divan of Hafid; there are 2 kaside, 1 terci-bend, 4 muhammes, 2 müseddes, 294 gazel. 449Of all the verse types, Hafid gave more place to gazel which he is most succesful writing in. Except some poems, he didn'nt write about religious subject. Because of this, we can say he is a lyrical poet. He dealt with such issues as“love”,“unfaithfulness of the loved”,“bitterness of hearted”in his poems. We met in a pure, simple and nearly to daily conservation manner in the poems as his time properties. j&* >W 450