Tedarik zinciri yönetiminde elektronik pazaryeri modeli ve bir uygulama
Electronic marketplace model in supply chain management and a survey
- Tez No: 140330
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMET MUCUK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 212
Özet
ÖZET Etkin bir tedarik zinciri yönetimi günümüz iş ortamında şirketlere önemli avantajlar sağlamaktadır. Bilgi teknolojilerinde son yıllarda görülen hızlı gelişmeler sonucunda şirketlerin iş yapma biçimlerinde de büyük değişiklikler görülmektedir. İşte bu değişme ve gelişmeler sonucunda ortaya çıkan elektronik pazaryerleri, yeni iş yapma modeli oluşturmaktadır. Bu çalışmada tedarik zinciri yönetiminde elektronik pazaryeri modeli ele alınmıştır. Çalışmada elektronik pazaryeri modeli çeşitli boyutlarıyla incelenmiş ve elektronik pazaryerinin Türkiye'de kullanımına ilişkin bir örnek çalışmaya yer verilmiştir. Ayrıca elektronik pazaryerinin iş süreçlerine etkisinin ölçülmesi ile ilgili bir uygulama çalışması yapılmıştır. ABSTRACT In today's business environment, effectice supply chain management offers significant benefits to the corporations. Business processes are being revised in line with the improvements in information technologies during the last years. Electronic marketplaces are the new business models formed as a result of these developments. An electronic marketplace model in supply chain management approach, is investigated in this study. An electronic marketplace is investigated and an electronic marketplace is analysed as a sample model, operating in Turkey. In addition, a survey is conducted for evaluating the effects of the electronic marketplace on business processes. m
Özet (Çeviri)